Dünya genelinde en çok satan 25 kitap

Dünya genelinde milyonlarca kitap severe ulaşmış en çok satan ve okunan 25 kitap: Kitapseverlerin ısrarla okudukları ve satış rakamları milyonları bulan eserleri sizler için

derlemeye çalıştık. Listemizde, sadece ticari amaçla yayınlanan kitaplar yer almaktadır. Kutsal kitaplar ile bir siyasi görüşü temsil eden ve dağıtılan kitaplar listeye alınmamıştır. İşte, en çok satan 25 kitap;

25- Ben-Hur – 50 milyon kopya

 

Ben-Hur Judea prensidir. Kudüs çölleri ve yüzlerce savaş gemisinin birbirine girdiği Akdeniz ve Roma’da süregelen bir savaş. Haksız bir şekilde çocukluk arkadaşı olan Romalı General Messala’nın hırsı yüzünden suçlanarak, ailesini ve sevdiği kadını yitiren, kadırgada kürek mahkumu olarak ceza çeken bir prens. Beyazperdeye de aktarılan eser,  tüm zamanların en iyi oscarlı filmlerinden biri olarak gösterilmektedir.

24- Zencefil Adam – 50 milyon kopya

1955 yılında yayınlanan bir roman. II. Dünya Savaşından sonra 1947 yılında İrlanda’da geçmektedir. J.P.Donleavy’nin bu romanı, yayınlandıktan sonra müstehcenlik gerekçesiyle ABD ve İrlanda’da yasaklanan bir eserdir.

23- Charlotte’un Sevgi Ağı – 50 milyon kopya

1952 yılında yayınlanan bu çocuk romanının kahramanları örümcek ve domuzdur. Kitapta bu örümcek ve domuzun sıra dışı arkadaşlığı anlatılmaktadır.

22- Watership Tepesi – 50 milyon kopya

 

Bir grup genç tavşanın, yaşadıkları topluluğu terk ederek yeni bir yaşam aramaya karar vermelerini ve bunun için gerçekleştirdikleri yolculukları konu alan popüler fantezi romanıdır. 1970’li yıllarda bireyselciliğin ve bencilliğin öne çıkmasıyla, yayınlandığında kahramanlığı ve masumiyeti yücelttiğinden dolayı ABD’de en sevilen çocuk romanlarından biri olmuştur.

21- Kartal Kondu – 50 milyon kopya

1975 yılında basılan ve satışa sunulan roman, II. Dünya Savaşını anlatmaktadır. Yayınlandıktan bir yıl sonra başrollerinde Michael Caine, Donald Sutherland, Robert Duval ve Jenny Agutter’in yer aldığı aynı adlı bir de filmi çekilmiştir.

20- Gülün Adı – 50 milyon kopya

 

Roman ortaçağ İtalya’sında geçmektedir. İmparatorla Papa arasındaki atama yetkisi savaşını, Hıristiyan tarikatların ayrılıklarını, cinayetleri, bir manastırdaki ve çevresindeki olayları çok etkili bir şekilde kurgulanmış polisiye bir dille anlatmaktadır. Kitap 7 günlük zaman dilimine bölünmüş ve bu şekilde kaleme alınmıştır.

19- Siyah İnci – 50 milyon kopya

 

1877 yılında Anna Sewell tarafından yazılmıştır. İngiliz yazar bu eserini hasta yattığı evinde yaşamının son döneminde kaleme almıştır. Yazarın ilk ve tek romanı olup, çok kısa bir sürede en çok satanlar arasına girmiştir. Yazar romanının yayınlanmasından yaklaşık 5 ay kadar sonra ölmüştür. Kitapta hayvan refahı öğretilirken, bunun yanı sıra sevgi, saygı ve şefkatin insanın tedavisindeki yeri anlatılır. Sewell’in bu romanı çocuk edebiyatında bir öncü durumuna gelmiştir.

18- Yeşilin Kızı Anne – 50 milyon kopya

Kanadalı Lucy Maud Montgomery’nin 1908’de yazdığı bir kitaptır. Her yaşa hitap edecek şekilde yazılmış olan roman, 20’nci yüzyılın ortasından itibaren klasik çocuk romanları arasına girmeyi hak etmiştir.

17- Bebek Bakımı ve Çocuk Eğitimi – 50 milyon kopya

 

1946’da yayınlanan kitap, bebek ve çocuk bakımı konusunda rehber olarak kabul edilmektedir. Yayınladıktan itibaren ilk altı aylık periyotta 500 bin kopya satan kitap, büyük bir ün kazanmıştır. Yazarı Benjamin Spock’ın 1998’de ölümüne dek dünya çapında 50 milyonu aşkın bir satış rakamına ulaşmıştır.

16- Heidi – 50 milyon kopya

 

Küçük yaşında anne ve babasını kaybeden Heidi, teyzesi Dete’nin yanında yaşamaya başlar. 5 yaşına gelince İsviçre’nin bir dağ köyünde hayatını sürdüren Alm-Öhi adındaki dedesine bırakılır. Alm-Öhi hem yaşlı hem de huysuz biridir. Keçilerinden elde ettiği sütler ve marangozlukla geçimini sağlamaktadır.

İlk zamanlar Heidi’yi yanında istemeyen biridir. Heidi yaşama sevinci, sevimliliği ve sempatikliği ile kısa sürede dedesinin bu tavrının değişmesini sağlar. Çoban olan Peter’le tanışıp arkadaş olan Heidi, artık tam bir dağ kızı olmuştur.

15- Yüzyıllık Yalnızlık – 50 milyon kopya

1967’de Kolombiyalı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Gabriel Garcia Marquez’in Meksika’ya ilk gittiğinde yazdığı eserdir. Çocukluğunun geçtiği yere Macondo adını vererek, fantastik bir kurgu ile anlatır.

14- Lolita – 50 milyon kopya

Diğer adıyla “Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları” ya da Lolita, Vladimir Nabokov’un İngilizce olarak kaleme aldığı bir eserdir. Fransa’nın başkenti Paris’te yayınlanmıştır. (1955) Sonradan yazarın kendisi tarafından Rusça’ya çevrilmiştir. 1962’de de Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır.

13- Simyacı – 65 milyon kopya

İspanya’dan yola çıkarak Mısır Piramitlerinin yakınlarında hazine aramaya giden, Endülüslü bir çoban olan Santiago’nun felsefi öyküsünü anlatmaktadır. Eserin bu kadar satışa ulaşmasının nedeni olarak kılavuzculuk niteliğidir diyebiliriz.

12- Çavdar Tarlasında Çocuklar – 65 milyon kopya

Noel öncesinde bir çocuğun, yetişkin dünyanın düzenine karşı olan isyankarlığını anlatmaktadır. Bunun sonucunda da yaşanan sürecin sonunda psikiyatri kliniğine kadar gidişi anlatılır. Masumiyet arayışının iç burkucu bir hikayesi olarak öne çıkmaktadır.

11- Düşün ve Zengin Ol – 70 milyon kopya

1937’de Napoleon Hill’in yazdığı kişisel gelişim kitabı olup, başlığında nasıl zengin olunacağı ile ilgili bir imada bulunulsa da, kitaptaki felsefenin iş hayatında veya hemen her konuda başarılı olmaya yardımcı olacağı belirtilmektedir. İlk basımı büyük buhran yıllarında olan eser, yazarın ölümüne kadar yani 1970’e dek 20 milyonu aşkın satış yapmıştır.  Sonraki yıllarda da 70 milyonluk bir satış rakamına ulaşmıştır.

10- Da Vinci şifresi – 80 milyon kopya

Kitapçıların raflarında yerini aldıktan ilk bir hafta süre içinde çok büyük bir satış başarısı elde etmiştir. New York Times’ta en çok satanlar listesine birinci sıradan girmiştir. Beyaz perdeye de aktarılan kitap, yazarın en önemli eserlerinden biridir.

9- Aslan, Cadı ve Dolap – 85 milyon kopya

Büyülü bir dolabın içinde bulunan geçide giren 4 çocuk kendilerini bir anda Narnia’da bulurlar. Fakat Narnia, artık o eski Narnia olmaktan çıkmış, kötü bir cadı tarafından dondurulmuş ve her mevsim kış olarak yaşanmaya başlamıştır. Romanda Türk Mitolojisine ait izler de bulunan bu eserde, Aslanın adı Aslan’dır ve yazar İngilizce isim yerine Türkçe Aslan ismini kullanmıştır. Bunun yanı sıra Edmund, beyaz cadı tarafından sihirli Türk Lokumu ile kandırılır.

8- Ayişe – 100 milyon kopya

Bir macerasever olan Cambridge’li Horace holly’nin, manevi oğlu olan Leo Vincey’le beraber Afrika’ya gerçekleştirdikleri yolculuk anlatılmaktadır. Yolculuklarında Ayişe adında ve ona yerli kabilenin she dediği beyaz bir kraliçe ile karşılaşırlar. Yazar, romanda daha önceki romanında yaratmış olduğu Lost World roman ekolünün bir örneğini ortaya koymuştur.

7- Kızıl Köşkün Rüyası – 100 milyon kopya

Yarı-otobiyografi olarak yazılmış olan bir romandır. Qing Hanedanı ile birlikte Cao Xuegin’in ailesinin hem yükselişini hem de çöküşünü anlatmaktadır. Kitapta ilk bölümde belirtildiği üzere, gençliğinde tanışmış olduğu kadınlara, uşaklarına ve akrabalarına adadığı bir hatırat. Kitapta oldukça geniş bir karakter kadrosu vardır. Ayrıca psikolojik boyutu da olan kitap, 18’inci yüzyıl Çin aristokrasinin detaylıca analizi yapılmaktadır.

6- On Küçük Zenci – 100 milyon kopya

İnsanların ölümlerine neden olan on kişi, bunu bir sır olarak saklamaktadırlar. İhmalkarlıkları, yanlışları ve kararları yüzünden insanların ölümüne neden olan bu kişiler, bir gün Una Nancy Owen adlı bir kişiden mektup alırlar. Mektupta tatil için Zenci Adasında bulunan bir malikaneye davet edilmişlerdir.

Davet eden kişiyi hatırlamazlar, ancak bedava bir tatil düşüncesiyle daveti kabul ederler. Adaya gittiklerinde onları bir sürpriz bekliyordur. Malikanenin sahibi olan ve davet eden kişi ortalarda değildir. Adada sadece karı koca görevli olan iki kişi bulunmaktadır. Asıl enteresan olan şey ise, bu karı kocanın da malikanenin sahibini şimdiye kadar görmemiş olmalarıdır.

5- Harry Potter ve Felsefe Taşı – 107 milyon kopya

Listede sürekli belirtmekten ziyade bu şekilde belirtmek daha mantıklı olacak. Harry Potter serisinin satış rakamları şöyle;

Melez Prens – 65 milyon kopya,

Sırlar Odası – 60 milyon kopya,

Azkaban Tutsağı – 55 milyon kopya,

Ateş Kadehi – 55 milyon kopya,

Zümrütü Anka Yoldaşlığı – 55 milyon kopya,

Ölüm Yadigarları – 50 milyon kopya satılmıştır.

Beyazperdeye de aktarılan kitaplar, milyonlarca kişi tarafından izlenmiş ve inanılmaz bir başarının altına imza atmıştır.

4- Küçük Prens – 140 milyon kopya

Hikaye, bir çocuğun bakış açısından yetişkinlerin dünyası anlatılmaktadır. Kitap, Sahra Çölüne düşen bir uçağın pilotunun Küçük Prens ile karşılaşması ile başlamaktadır. Küçük Prens’in kendi vatanından ayrılarak altı farklı gezegene gerçekleştirdiği geziler ve tipik yetişkin biçimleri 27 bölümde anlatılmaktadır.

3- Hobbit – 140,6 milyon kopya

Bilbo Baggins’in başından geçen maceralar anlatılır. Hikaye Orta Dünya’da geçer. Hikaye, büyücü Gandalf’ın 13 cüceyle birlikte Bilbo Baggins’in evine gelmesiyle başlar. Kitapta Ejderha Smaug’un öldürülüşü, cüce şehri Erebor’un kurtuluşu ve Orta Dünya’nın kaderini elinde tutan yüzüğün bulunuşu da anlatılır.

2- Yüzüklerin Efendisi – 150 milyon kopya

 

J.R.R Tolkien tarafından kaleme alınan epik fantezi bir romandır. Tolkien’in çocuklara yönelik yazdığı 1937 tarihli Hobbit’in devamı niteliğindedir. Büyük bir kısmı II. Dünya Savaşı sırasında yazılmış olan Yüzüklerin Efendisi, 1937 – 1949 yılları arasında tamamlanmıştır. Tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdurumundadır.

1- İki Şehrin Hikayesi – 200 milyon kopya

Herhangi bir suçu olmadığı halde Paris’te bir hapishanede 18 yıl yattıktan sonra, eski bir dostunun yardımlarıyla kurtulan Dr. Manette’in Londra’ya dönüşünde tanıştığı Fransız Charles Darnay ile kızının yapacağı evlilik, daha sonra da Fransız İhtilali’nin yaşamlarına olan etkileri anlatılmaktadır. Kitapta bahsi geçen kişilerin ruhsal değişimleri de ele alınmakta ve yer yer tarihi izler de görülmektedir.

 

 

kaynak: hangibilgi.com