Nazım yazılar ve Aforizmalar

Yazar: Reha Ören

                               

                   Kapak yazısı           

 

“Şu dünyada özgürlüğünü yitirmiş olan hiç kimse yoktur ki, onu, savunmasını bilemediği için yitirmiş olmasın!

Özgürlüğünü yitirmenin iki şekli vardır:

Ya saf insanlar düzenbaz kimseler tarafından aldatılmıştır ya da güçsüz insanlar güçlüler tarafından boyunduruk altına alınmıştır.

Bir halk meseli, savaşta yenik düşüp de gözleri oyulan insanlardan söz eder. Oysa halklar vardır, tıpkı değirmen taşlarını çeviren yaşlı atlar gibi, iki gözleri birden oyulmuştur.

Ve ben gözlerim oyulmasın istiyorum”

Voltaire’nin bu sözlerini okuduğum zaman yeni yetme delikanlıydım. O günden bu kadar halkların değirmen taşlarını çeviren yaşlı atlar gibi olmamaları için mücadele ediyorum.

Anlatmaktan asla yılmadım ve korkmadım.

Halkların beni anladıklarını da sanmıyorum.

                                                                                                              Reha Ören

 

 Öfkenin yanında sabrı da öğrenmek

    Reha Ören, bilgisi, birikimi, inandığı değerler uğruna ödünsüz yaklaşımıyla sevgisini kazandığı insanların yanında açık ve gizli düşmanlar da edinmiştir.

  O, tartışmasız bir gönül adamıdır.  Öne çıkansa yine tartışmasız dava adamı olması…  Aslında gönül adamı olmadan dava adamı olunmayacağını herkes söylemese de bilir.

   Vicdan denen o yüce yargıcı içinde taşımayanların sevgiden, adaletten, erdemlerden yoksun olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki vicdanını bireysel çıkarlarına teslim etmiş toplumların ve o toplumu yönetenlerin egemenliği altına girmiş bir dünyada yaşıyoruz.

   Bu durum içimizdeki öfkeyi derinleştiriyor. Öfkelerimizi törpülemek için ne acılar çektiğimizi ise olup bitenlerin farkında olanlar biliyor.

   Siyasette, ekonomide, kültür ve sanatta olana karşı olması gerekeni savunanlar, öfkelerinin yanında sabrı da öğrenen insanlardır.

    Reha Ören’in bu kitabında yaptıkları belki de budur.

 “Ya sabır”ı tespih tanelerinde değil de dizelerinde tekrarlıyor.

“Tanrı sevgi olmalıdır” derken “Yaşamın dudaklarından dökülen son dua”yı okuyor aslında.

             

 

Mehmet Taşar

Adana Yaşam Sanat Derneği Başkanı

 

Yazar: Reha Ören

Tür: Özgün

Elk. bağlantı: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Tel: 0534 440 32 67

Fiyatı: 10 TL.

Pin It