YEŞİLBOĞAZ: “DÜNYAYI HUKUKÇULAR YÖNETİYOR”

Hukuk fakültelerinden mezun olup avukatlık stajına başlayacak olan 21stajyer avukat,  Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti.

Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, staj öncesi ziyarette bulunan meslektaşlarına avukatlık mesleğinin etik kuralları ve baro tarafında düzenlenecek olan stajyer eğitimlerinin içeriği hakkında bilgiler verdi. Stajyer avukatların meslek hayatına atılmalarıyla birlikte; insana, çocuğa, çevreye ve her konuya farklı gözle, farklı pencereden bakacağını söyleyen  Yeşilboğaz, “Avukat olup cübbeyi giymek değil, yapmış olduğunuz mesleğin üstünlüğü, kutsallığı sizi ayrıcalıklı yapıyor. Çevre sorunlarına müdahale etmek zorundasınız. İstismara uğrayan çocuğa da yardımcı olmak zorundasınız. Hak ihlaline uğrayan kadınların, çocukların, hayvanların hakkını siz korumak zorundasınız. İnsan haklarının savunucusu olmanız lazım. Bunları yaparken, toplumdan karşılığını da beklemeyin. Topluma bir şeyler kazandırırsanız, bu meslekte saygınlık kazanırsınız. Siz kendinizi, toplumun yanında olduğunuzu hissettirmezseniz, toplum size değer vermez.

“TOPLUMUN TEK SÖZCÜSÜ AVUKATLARDIR”

Avukatların, insan hakları savunucusu ve toplumun tek sesi olmasından dolayı protokolde yeri vardır. Toplumun tek sözcüsü avukatlardır. Avukatlık mesleği, size çok geniş bir yelpazede sorumluluk ve görev yükleyen bir meslektir. Bunu içselleştirmeniz gerekiyor. Avukatlığı para kazanma mesleği olarak görürseniz, çok büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız” diye konuştu.Dünyayı hukukçuların yönettiğini ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında Ankara Hukuk Mektebi’nin açılışında hukukçulara vermiş olduğu önemi anlatan konuşmasını hatırlattı.

“STAJ DÖNEMİNDE KENDİNİZİ YENİDEN YARATABİLİRSİNİZ”

Meslektaşlarına staj dönemini kaliteli bir şekilde geçirmelerini tavsiye eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, staj eğitimlerinde insan hakları konusuna geniş çaplı eğitimler vereceklerini söyleyerek, “Karakola, emniyete ya da savcılığa gittiğiniz zaman algıda seçicilik yaratıp, olaylara herkesten farklı bakmanız lazım. Bütün hak ihlallerinin farkında olmanız gerekiyor. Sizleri insan hakları konusunda aydınlatmamız gerekiyor. Çünkü hepiniz hak savunucusu olacaksınız. Ayrıca, meslek hayatında bilinçsizce yapmış olduğunuz bir yanlışla, mesleğiniz elinizden gider. Meslekte nasıl tutunacağınız konusunda da sizlere gerekli eğitimleri vereceğiz. Staj dönemini iyi değerlendirip kendiniz yeniden yaratabilirsiniz” şeklinde konuştu.