Vücudunuzdan toksinleri atan 10 yiyecek

Eğer vücudunuzun detoks yapmasını istiyorsanız, bu 10 yiyeceği hayatınıza alın ve vücudunuzu toksinlerden arıtın.

Avakado: Eskiden sadece yurt dışında bir meyve ismi olan avokado, artık büyük marketlerde, pazarlarda rahatça bulunabilir oldu. O zaman evinize avokado yeme alışkanlığı getirmelisiniz çünkü o bir detoks uzmanı.

Avokado, antioksidan içeren en önemli yiyeceklerin başında geliyor. Vücudunuzdan zararlı toksinleri atmak için en büyük yardımcınızdır.

Yaban mersini: Kuruyemiş tezgahlarından kurutulmuş olarak da satılan yaban mersinini artık her mevsim yiyebilme lüksüne sahibiz. Evde mutlaka bulundurun.

İdrar yolları enfeksiyonunu önlemede yardımcı olan yaban mersini, vücudunuzun toksinlerden arındırılmasında da çok önemli bir etkiye sahiptir.

Lahana: Mutfaklarımızda kendine sıklıkla yer bulan bir sebze olan lahananın her çeşidi oldukça faydalıdır. Salatasından yemeğine kadar her çeşidini mutlaka tüketin.Lahana içinde vücudumuz için gerekli olan kükürt bulunur. Lahana içindeki maddeler, vücuttaki zararlı kimyasalları parçalayarak vücutta atmanızı sağlar.

Limon: Her derde deva limon, elbette vücudunuzun zararlı atıklardan kurtulması için de size destek veriyor. Vitamin ve antioksidan deposu olan limonu sabahları içtiğiniz bir bardak suya da sıkın.Karaciğerinizi korur, vücudun kimyasallardan temizlenmesine destek olur. Düzenli olarak limon tüketin.

Brokoli: Brokoli sevmeyenlerdenseniz, bir kere daha düşünün çünkü o neredeyse reçeteyle satılacak kadar değerli doğal bir ilaçtır. Vücudunuz için sayılamayacak kadar çok faydası var.

Sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlamanın yanı sıra, besin değeri yüksektir ve önemli bir detoks uzmanıdır.

Sarımsak: Vücudunuz için antibiyotik etkisine sahip olan sarımsak, detoks yiyecekleri arasında listenin en başlarında yer alıyor. Vücudunuzda iyileştirici etkileri var.Düzenli sarımsak yemek, vücudunuzun enfeksiyonlara kapılmasını engeller. İyileştirir ve toksinlerden kurtulmanızı sağlar.

Pancar: İster farklı tariflerle yemeğini pişirin, ister çiğ olarak tüketin. Pancarın bedeniniz üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmez. Salatalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.Karaciğerden sindirim sistemine kadar pek çok iç organı koruma görevindedir. Betain ve pektin açısından zengindir. Vücudu temizler ve toksinlerden arındırır.

Greyfurt: Bu özel meyve sindirim sistemini temizlemede büyük dostunuzdur. Ayrıca gelişmekte olan böbrek taşlarını engellemeye de yardımcıdır.Şeker hastalarının en kuvvetli meyvesidir, düşük kalorilidir ve yağ takımına yardımcıdır. Detoks konusunda da sizi güçlendirici etkisi vardır.

Ayçekirdeği: Atıştırma için harika bir seçenektir. Elbette her yiyecek gibi fazlasını tüketmemelisiniz. Yani kararında yemek gerekir.

Mercimek: Sindirim sistemi sorunlarında mercimek önemli bir destekleyicidir. Kolesterolü düşürmeye ve kan şekerini dengelemeye yardımcıdır. Detoks için haşladıktan sonra salatalara ekleyebilir veya çorba olarak tüketebilirsiniz.