Kurtlar İtalya'yı ele geçirdi, çare kangallar!

İtalya'daki Siena kenti yakınlarında bulunan bir çiftlikte küçükbaş hayvanların kurtlar tarafından telef edilmesi üzerine belediyelerde kangal köpekleri konuşulmaya başlandı.

Kangal köpekleri hakkında araştırma yapan İtalya, kurtlara karşı tek çarenin kangallar olduğunu düşünüyor.

Çiftçilerin koruma altındaki kurtları vurmakla çözüm bulduğunu ancak bunun olumsuz etkilerinin fazla olduğunu düşünen İtalyanlar, kangal köpeklerinin kurtları vurmadan uzaklaştırmak için doğal bir yol oluşturacağı görüşünde.

İtalya'nın Siena kenti yakınlarındaki bir çiftlikte kurt sürücüsünün küçükbaş hayvanlara saldırıp telef etmesi üzerine, yerel belediye meclisinde Kangal köpekleri gündeme geldi.

Hızı, sürüyü koruma içgüdüsü, gücü, doğada yaşama kabiliyeti ve kurtları boğmasıyla bilinen Kangal köpeklerini yakından incelemek ve haber yapmak üzere İtalyan Haber Ajansı (AGİ) muhabiri Giuseppe Didonna ile serbest foto muhabiri Fabrizio Belardetti, Sivas'a geldi.

İtalyan gazeteciler, 2003 rakımlı Meraküm tepesinde bulunan İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi'nin işletmecisi ve uzmanı Hüseyin Yıldız'ı ziyaret ederek Kangallar hakkında bilgi aldı. Giuseppe Didonna, Yıldız ile röportaj yaparken Fabrizio Belardetti ise köpeklerin fotoğraflarını çekti.

 

7 yıldır Türkiye'de yaşayan ve İtalyan Haber Ajansı'nın muhabirliğini yapan Giuseppe Didonna, Kangal köpeklerini çok sevdiğini, Türkiye kültürünün önemli bir parçası olduğunu söyledi. Kangallarla ilgili gördüğü bir fotoğrafın kendisini çok etkilediğini ifade eden Didonna, "Köpekleri her zaman seviyorum ama Kangal'ın arkasında köpekten daha büyük bir şey olduğunu hemen anladım. Bu köpek aynı zamanda kurtları kovalıyor, kurtlardan inanılmaz koruma yapıyor, ama aynı zamanda da bir aile köpeği gibi çocuklarla uğraşıyor. Bu köpek, akıllı bir hayvan. Bütün durumlara göre iyi bir davranış seçiyor. Sivas'ta bu inanılmaz doğada Kangallar bulunuyor. Her tarafta çoban köpekleri var, ama en doğru Kangalları bugün gördüm" dedi.