Et yiyen ve birbirleriyle haberleşen bitkiler

Et yiyen, tehlike anında birbirleriyle haberleşen ve alışık olmadığımız diğer ilginç özellikleriyle bitki dünyasının sıradışı canlılarıyla tanışın.

Bildiğiniz üzere bitkiler yer değiştirme özelliği olmayan canlılardır. Çevreyi görüp duyabilecekleri bir organ sistemine de sahip değillerdir. Ancak bunlardan yoksun olmalarına rağmen kimi bitkiler hayvanlar alemindeki gibi tepkiler verebilmektedir. Bu şekilde tepki veren 9 bitki çeşidinden bahsedeceğiz.

9- Küsküt Bitkisi

Toprağa kök salmayan ve parazit olarak hayatını devam ettiren küsküt bitkileri herhangi bir yiyecek ortaya getirmez. Parazit, yani bir başka bitki üzerinde ve o bitkiye ait olan besinleri kullanarak yaşarlar. Dişe benzeyen yapıları sayesinde üzerinde bulundukları bitkilerde delik oluşturarak buradan besinlerini alırlar. Sıklıkla domateslerin üzerinde yaşarlar. Yaşayacakları bitkiyi koklayarak tanır ve ona göre yerleşirler. Kulak, göz, burun gibi organlara sahip olmamalarına rağmen bu koklama özellikleri bulunan küsküt, yerleşmek istediği bitkiyi koklayarak seçebilmektedir.

8- Küstüm otu bitkisi

Bitkiler alemindeki canlılar dokunmaya karşı tepkiler vermektedirler. Ancak bu hayvanlarda da olduğu gibi ani refleksler şeklinde bir tepki değildir. Dokunmayla birlikte yaprakları kapanabilir veya hareket edebilir. Sert yaprak yapısında olmalarının sebebi, hücre duvarında oluşan su basıncından dolayıdır. Temas ettiğiniz takdirde bu yapraklar gevşeyerek kendilerini bırakırlar. Küstüm otu, Orta ve Güney Amerika’da bulunur. Dokunmaya karşılık olarak bu hızlı tepkilerinin sırrı henüz net olarak bilinmemektedir. Bu bitkiyi türkiye’de bulmanız mümkün kısa bir internet araştırması sonucunda satınalabilirsiniz.

7- DESMODİUM GYRANS

Dans eden bitki olarak dilimize geçen bu tür, bitkiler hakkında bilinenlerin aksine bir canlıdır. Bildiğiniz üzere bitkiler dokunma veya ışık gibi etkenlere tepki verirler. Ancak müziğe tepki veren bitki duydunuz mu hiç?  Bu bitki türünün müziğe karşı tepki verdiği düşünülmektedir.

6- SİNEKKAPAN BİTKİSİ

Çoğumuz bu bitkinin ismini duymuşuzdur. Hayvanlar gibi davranan tam bir bitkiden söz edecek olursa o bitki Sinekkapan bitkisidir. Bu bitki Carolina’ya özgü bir türdür. Normal şartlarda açık durumda olan yapraklarına sinek yaklaşması durumunda yaprak tuzağı devreye girer ve yapraklar kapanarak sinek yakalanır. Yakalanan sinek daha sonra salgılanan enzimler aracılığıyla sindirilerek bitkinin beslenmesinden kullanılır.

5- SALDIRGAN BİTKİ (SPOTTED KNAPWEED)

Tarım alanları için oldukça tehlikeli olan bu bitki türü, toprakta bulunan besinleri kendisi bünyesine alabilmek için toprağa kimyasal madde salgılar. Köklerinden salgıladığı bu kimyasal madde toprağa dağılarak etki ettiği diğer bitkileri öldürür. Bu açıdan diğer bitkiler için oldukça riskli ve saldırgan bir bitki türüdür. Bulundukları bölgeyi bu şekilde alır ve korurlar.

4- SÜRAHİ BİTKİSİ

Sürahi bitkileri de etçil bir bitki türüdür. Yaprakları huni şeklinde olup sürahi benzeri bir yapıya sahiptirler. Avlarını yakalamak için kurdukları basit bir tuzak sistemleri mevcuttur. Yapraklarının giriş kısmında bulunan nektarların renk ve kokuları sayesinde böcekleri kendine doğru çekerler. Böcek yaprağa yaklaştığı an yaprak açılır ve böcek içine girdiği zaman geri kapanır. Daha sonra ölen böcek sindirilerek besin olarak kullanılır.

3- NEPENTES BİTKİSİ

Maymunların kimi zaman bu bitkilerin yapraklarında biriken yağmur suyunu içtiği gözlendiği için maymun bardağı olarak da bilinirler. Etçil bir bitki olan bu türlerin tuzakları böceklerle doludur. Büyük türde olanları fareleri bile tuzağa düşürmektedir.  Bardak şeklinde bulunan boşluklarında sindirim için gerekli olan enzimler bulunur. Fareleri bile avlayan bir bitkiden bahsediyoruz.

2- GÜNEŞ GÜLLERİ

200 civarı türü bulunan Güneş Güllerinin yaygın adı Droesera’dır. Etobur bir bitki olan Güneş Gülleri, şirin ve yapışkan madde içeren, nektar türü salgılar bulunduran hareketli dokunaçları sayesinde avlanırlar. Böceklerin bu dokunaçlara doğru gelmesi sonucu böcek sıkıştırılır ve diğer dokunaçlarında yardımı sayesinde yakalanırlar. Daha sonra yakalanan bu böcekler sindirilir.

1- AKASYA AĞAÇLARI

Akasya ağaçlarının 600 türü bulunmaktadır. Genellikle tropik ve subtropik bölgelerde yayılış gösterirler. Geçmiş bir zaman diliminde akasya ağacı ile beslenen kudu hayvanları hızlı bir şekilde ölmeye başladılar. Yapılan araştırmalar sonucunda, akasya ağaçlarının kendilerini korumak amacıyla yapraklarından salgıladıkları zehirden dolayı bu durumun geliştiği anlaşıldı. Daha tuhaf olan bir şey vardır ki o da, akasya ağaçlarının çevresindeki diğer ağaçları da uyararak onların da aynı şekilde tanen kimyasalı salgılayarak zehir etkisi oluşturmasını sağlamasıdır.

kaynak. hangibilgi.