Suriyeliler Saka kuşlarının neslini tükettiler

   Suriyeliler Türkiye’deki saka kuşlarının nesillerini tükettiler.


 
   Türk halkının en çok sevdiği ötücü kuşlardan biri tür olan saka kuşlarını doğan avlıyan suriyeliler adeta çete halinde işbirliği içindeler.
    Kuş sevenlerin verdiği bilgilere göre Suriyeliler özellikle erkek saka kuşlarını Suriye’ye götürerek önemli miktarda gelir elde etmekteler.

   Kuşsevenlerin ihbarları üzerine harekete geçen yetkililer geçtiğimiz günlerde Bitpazarı denilen mevkide operasyon düzenleyerek Suriyeliri suçüstü ele geçirdiler. Bit Pazarı’nda yapılan Saka operasyonu  haberleri medyada şöyle yer aldı:

    Adana’da "bit pazarı"na yapılan operasyonda satılması ve beslenmesi yasak olan 120 saka kuşu ele geçirildi. Kuş başına bin 144 lira idari para cezası kesildi.

   Edinilen bilgiye göre, olay Seyhan ilçesi, Kocavezir Mahallesi’nde meydana geldi. Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığına Kocavezir Mahallesi’nde bulunan "bit pazarı"nda satılması ve beslenmesi yasak olan, halk arasında adı "elmacık" olarak bilinen saka kuşu satıldığı ihbarı geldi.
    İhbar üzerine zabıta Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile irtibata geçerek pazara operasyon yaptı. Operasyonda farklı kişiler tarafından saka kuşu satıldığı tespit edildi. 
   
    Satılan 120 saka kuşuna el konuldu. Kuşu satanların 4915 sayılı "Kara Avcılığı Kanununa" göre koruma altındaki kuşların avlanması, alınması, satılması ve beslenmesi yasasına aykırı davrandığından 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre kuş başına bin 144 lira para cezası verildi.

    Kuşlar daha sonra yetkililer tarafından doğaya bırakıldı. Şahısların ise kuşların beslenmesinin ve satılmasının yasak olduğunu bilmediklerini söylediği öğrenildi.
  Türkiye’de saka (Cardueliscarduelis) türü kuşun, uluslararası bir sözleşme olan ve Türkiye’nin de taraf olduğu Bern Sözleşmesine göre koruma altına alındığı belirtildi.

  Sonuçda değişen bir şey yok!

   Evet, Doğa Koruma ve Milli parklar müdürlüğü ile Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Zabıta birimleri ortak bir operasyon düzenleyerek para cezaları kestiler. 
   Ele geçirilen avlanması yasak olan saka kuşlarını doğaya bıraktılar.
    Bunlar tamam. Ama sonuçta değişen bir şey olmadı.

    Operasyonun hemen sonrasında suriyeli saka kuşu avcıları bildiklerini okumaya devam ederek Saka kuşu ticaretini sürdürmeye devam ettiler.
   
Sadece saka 
kuşları mı?
 
    Hayır. 
    Suriyeliler, Saka kuşlarının yanısıra Floryalar da aynı yerde ve aynı saatlerde satmaya devam ediyorlar.

    Kafeste beslenmesi çok olan ve kuşseverler arasında kekeme kuş olarak bilinen Floryalar da  soykırımdan nasiplerini alıyorlar.
   
   Öte yanda kuşseverler  önlemlerin arttırılması gerektiğini belirterek “ Daha etkili önlemler alınmalıdır. Saka ve floryalarımızın tutulması ve satışı ile ilgili cezalar daha da arttırılmalı ve soykırım haline dönüşen kuş ticareti engellenmelidir. 
  Ayrıca alınan duyumlarda erkek saka ve florya kuşlarının Suriye’ye götürülmmüş olmaları yer almaktadır.Bu nasıl olmaktadır. Bu kuşlar gümrük kapılarından nasıl geçirilmektedir. Bit pazarı denilen semtte satılan saka ve florya kuşlarına bakıldıkları zaman çoğunun cinsiyetlerinin dişi olduğu görülür. Çünkü bu ötücü kuşların erkekleri makbuldur. Devlet buna karşı mutlaka bir önlem almalıdır. Bu gidişle saka ve florya kuşlarının nesli tükenenecektir” dediler.