Büyüyünce CIA ajanı olmak isteyenlere siteler

ABD’nin istihbarat servisi CIA, resmi internet sitesinde çocuklara yönelik ‘Casus Çocuklar’

adlı bir köşe barındırıyor. Köşede çocuklara yönelik ajanlık öyküleri ve oyunlar bulunurken, CIA'in çocuklara yönelik seslenmesi tekil bir örnek değil, ABD'nin diğer istihbarat kurumları da çocukları özendirme ve onları kendi bünyelerinde çalıştırma girişimlerine sahip.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (Central Intelligence Agency, CIA) çocuklara sevimli görünmek adı altında 90'lı yıllarda internet sitesinde ‘Casus Çocuklar’ (Spy Kids) adlı bir bölümü kullanıma soktu. Bölüm çocuklar için nasıl ajanlık yapılabileceğine dair "casusluk oyunları", "gözüpek ajanların" hikayeleri ve benzer içerikler barındırıyor. CIA’in bu adımı çocuklara kurumu özendirmenin yanı sıra “Geleceğe yönelik kadro yetiştirme” programının bir parçası olarak nitelendiriliyor. CIA’in o dönemki sözcülerinden Anya Guilsher, 1990’ların sonlarında yaptığı bir açıklamada çocuklar için hazırlanan programı “Önümüzdeki yedi yıl içinde mevcut programın operasyon görevlisi kadrosunun yüzde 30'undan daha fazlasını yeniden inşa edeceğini öngörüyoruz” sözleriyle duyururken, teşkilatın o dönemki işe alım hedeflerini ise “(bu program dolayısıyla) birini üniversite mezunuyken almanıza gerek yok” ifadesiyle özetlemişti.

AMAÇ CIA’İ ‘İNSAN YÜZLÜ’ OLARAK GÖSTERMEKMİŞ

Sözcü Anya Guilsher, 1998 yılında projeyi tanıtırken çocuklara kurumu çekici gösterme çalışmalarını “Amacımız insanlara bu kurumda çalışanları insan yüzüyle göstermek” olarak nitelendiriyor. Proje kapsamında açılan internet sitesinde çeşitli yapboz oyunları, zeka testleri ve boyama kitabı bölümü bulunuyor. Guilsher söz konusu projenin CIA’de çalışanların nasıl insanlar olduğunu ve nelerle uğraştığını çocuklara gösterebilme ve çocuklarla uğraşabilme fırsatı yarattığı görüşünde. Guilsher, projenin hedefini çocukları küçüklükten casusluk fikriyle tanıştırmanın yanısıra “Gerçekten yapmaya çalıştığımız şey çocukları bilgisayarları kullanmaya, coğrafyayı keşfetmeye ve CIA'in ne yaptığını anlamalarını sağlamak” olarak açıklıyor.

 

kaynak:SoL.org

Pin It