Yazdır

ÇUDER'DEN ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE MEZUNİYET TÖRENİ

Adana'da uluslararası öğrencilere yönelik faaliyet gösteren Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği, (ÇUDER) Sarıçam Evliya Çelebi Uygulama Oteli’nde 24 farklı ülkeden 59 üniversite öğrencisine iftar ve mezuniyet programı düzenledi.

Programa Bangladeşli öğrencinin okuduğu Kur'an tilavetiyle başlandı. Cibuti'den Meryem, Singapur'dan Şefik isimli öğrenciler mezun olan öğrenciler adına birer konuşma yaptılar. Öğrenciler konuşmalarında, Türkiye'ye karşı minnet borçlarının olduklarını her ülkelerde artık mezun öğrenciler sayesinde Türkiye'nin birer temsilcisi olduğunu ve Türkiye'yi gittikleri her yerde en iyi bir şekilde temsil edeceklerini dile getirdiler.

Kendilerine yardımlarından ve hizmetlerinden dolayı Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği’ne şükranlarını sunan öğrenciler Türkiye sevdalısı olarak ülkelerine dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdiler.

Öğrencilere ev sahipliği yapmanın mutluluklarını yaşadıklarını söyleyen Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı İbrahim Tokgöz ise, Bir zamanlar Türkiye'den gençlerimizin yurt dışında üniversite eğitimi almak için hayal kurduklarını ama şimdilerde binlerce uluslararası öğrencinin üniversite eğitimi için Türkiye'yi tercih ettiğini ifade etti.

Türkiye'yi tercih eden bu kardeşlerimizin hassasiyetlerini iyi bildiklerini, bu anlamda bu gençlerimize yönelik çalışmalar yaptıklarını, mezun olan bu kardeşlerimizin ümmet bilinci içerisinde insanlığın yeniden ayağa kalkmasına, kan ağlayan coğrafyalara merhem olacakları konusunda şüphelerinin olmadıklarını  söyledi. Tokgöz, mezun olan öğrencilere bu anlamda çok büyük sorumluluk ve görev düştüğünü, insanlığın bu kardeşlerimizden hizmet beklediğini dile getirdi. 

Konuşmaların ardından 59 mezun öğrenci için hazırlanan plaket, mealli Kur'an-ı Kerim - Peygamberimizin hayatı vb. kitap ve hediyeler, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından Hayati Koca, Mehmet Çalışkan, Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyhan Çelik, Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzeddin Aydın, ASİM ve ADYAR Başkanı Mahmut Eraslan, Radyo Barış Koordinatörü Yakup Kölay, ÇUDER yönetim ve kurucular kurulu üyeleri takdim etti.