“EKONOMİK VE SİYASİ KRİZİN SEBEBİ MİLLET DEĞİLDİR”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyasi krizi değerlendirdi.

Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Hükümet hemen millet kartını çekmiş, birlikte bu sorunu aşarız demeye başlamıştır. Sorunu yaratan millet değildir. Bir toplumu koruyacak ve endişeden kurtaracak tek sosyal güç olan hukuk bozulunca, en büyük düşman olur. Hukuk düzelmeden, sosyal, ekonomik, siyasi vs. sorunların düzelmesini beklemek çölde suya ulaşmak kadar zordur” dedi.

    Ülkemizde ciddi bir ekonomik ve siyası kriz yaşandığını ifade eden Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bu kriz ülkemizde ilk kez yaşanmıyor.1994 ve 2001 yıllarında da ciddi krizler yaşanmıştı. Hükümet hemen millet kartını çekmiş, birlikte bu sorunu aşarız demeye başlamıştır. Sorunu yaratan millet değildir. Hiç bir şekilde hukuk tanımazlığınız, adalete inanmayışınız, adam kayırmacılığınız, cumhuriyetin değerlerini terk ederek, ülkede hiç bir değer anlayışı bırakmayışınız, birey devlet içindir şeklindeki kör anlayışınız her şeyin başlangıç noktasıdır. Şu an içinde bulunduğumuz sürecin sebebi; hala demokrasiye inanmayıp OHAL'i kalıcı hale getirmenizdir, kuvvetler ayrılığını terk ederek, kuvvetler birliğine geçişinizdir.

“SAVCILIKLARIMIZ ‘MİLLETLE DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?’ DİYEBİLMELİYDİ”

Zamanında yapılan uyarı sahiplerini vatan haini, kıskanç, ülkenin ilerlemesini istemeyenler, bozguncular gibi sıfatlarla hedef göstererek günü kurtarmaya çalıştınız. Gelinen süreçte, işin müsebbiplerini bulup hesap sormak yerine, Cumhuriyet savcılıklarımız sosyal barışı, iç huzuru, birliği ve ekonomik güvenliği, bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber yayanlar hakkında soruşturma açılacağını söyleyerek sosyal medya hesaplarını incelemeye aldıklarını açıkladılar. Yandaş basın kriz anlarında halkı yanlış yönlendirirken, ilgili ve bilgili diye yazılı ve görsel basına çıkarılan kişiler ve siyasiler hamaset nutukları atarken, savcılıklarımız aynı hassasiyeti göstermeliydi, ‘milletle dalgamı geçiyorsunuz kardeşim?’ diyebilmeliydi, soruşturma başlatmalıydı. Sosyal medyada ‘kahrol dolar’ diyen üç beş kişi yerine, bu işten çıkar sağlayan spekülatörleri, gerçek suçluları bulun o vakit. Halkı baskı altına almaktan vazgeçin” şeklinde konuştu.

“YARGI ÖNÜNDE HERKES EŞİT OLDUĞUNU HİSSETMELİ”

Yeniden güven ve istikrar tesis edilmek isteniyorsa, acil olarak adalet ve yargı sisteminde yapıcı ve kalıcı reformlar yapılması gerektiğine vurgu yapan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Adil yargılanma hakkı, masumiyet karinesi, doğal hâkim ilkesi gibi yargının ana unsurlarına gerçekten uyulması gerekmektedir ve yargı önünde herkes eşit olduğunu hissetmelidir. Liyakat kuralı acil getirilmeli. ‘Birey devlet içindir’ kör anlayışınız, yargı ve HSYK’da siyasi yetkili ve seçiciler olmamalı” diye konuştu.

“HUKUK BOZULUNCA EN BÜYÜK DÜŞMAN OLUR”

En büyük görevin yargı mensuplarına düştüğünü belirten Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Yargı mensupları karar verirken, bağımsız olarak sadece ve sadece Türk milleti adına karar verdiğini unutmamalılar. Hukukçu biat etmez, sadece hukuka ve vicdanına hesap verir anlayışı tekrar hâkim kılınmalıdır. Hukuk ve adalet kirlenirse her şey kirlenir, hukuk ve adalet bozulursa her şey bozulur. Adalet o sebeple mülkün temelidir. Bir toplumu koruyacak ve endişeden kurtaracak tek sosyal güç olan hukuk bozulunca, en büyük düşman olur. Hukuk düzelmeden, sosyal, ekonomik, siyasi vs. sorunların düzelmesini beklemek çölde suya ulaşmak kadar zordur” dedi.