TOYOTA PLAZA BORANLAR’DA HİBRİT TEKNOLOJİSİ TANITILDI

Toyota, öncüsü olduğu hibrit teknolojisinin bilinirliğini artırmak ve yaygınlaşmasını sağlamak için çalışmalarına Mersin’de devam etti.

Mersin Toyota Plaza Boranlar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen bir davet ile hibrit teknolojisinin dünyada ve Türkiye’de kat ettiği yol ile birlikte tüm avantajları aralarında Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Önceki Dönem Milletvekili Ali Er, Mezitli İlçe Belediye Başkanı Neşet Tarhan,  Mezitli İlçe Emniyet Müdürü Ali Garanlı,  Mezitli İlçe Müftüsü Süleyman Şahin ve iş dünyasından çok sayıda çok sayıdaki davetliye ayrınıtlarla aktarıldı.

Kendi Kendini Şarj Ediyor

Yaratıcısı olduğu ve tüm dünyada 12 milyon 500 bini aşan satış adedi ile bu alandaki liderliği elinde bulunduran Toyota’nın hibrit teknolojisi ile ürettiği otomobiller, özellikle yoğun trafiğin yaşandığı yollardaki sessizliği, ekonomik olması, çevresel yararları ve sağladığı sürüş keyfi ile de ön plana çıkıyor.

Toyota, hibrit otomobillerin sağladığı benzersiz sürüş keyfinin yanısıra, şarj istasyonu ve benzeri alt yapı gereksinimi duymayan “hibrit teknolojisini” en ekonomik ve ekolojik çözüm olarak sunuyor. Toyota, dünya otomobil endüstrisinde “devrim” niteliğindeki hibrit teknolojisini geliştiren ve ilk uygulayan marka olarak bu alandaki geliştirmelerine ara vermeden devam ediyor.  

Toyota bugün dünyada 90 ülke ve bölgede 30 farklı hibrit ve 1 adet plug-in hibrit modelini satışa sunuyor. Türkiye’de sunulan hibrit modelleri arasında; Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Prius, Auris Hybrid, Auris Touring Sports Hybrid ve Türkiye’de üretilen Toyota C-HR Hybrid bulunuyor.

Türkiye’de de Yükselişte

Türkiye’de yakıt fiyatları yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 22 oranında artış göstermesine paralel olarak otomobil kullanıcılarının tasarruf sağlayan motor seçeneklerine yoğunlaşıyor. Türkiye’de diğer motor seçeneklerine göre daha az yakıt tüketimi gerçekleştirebilen hibrit motoru tercih edenlerin sayısı yılın ilk 10 ayında 2 bin 898 adede ulaştı. Türkiye’de geçtiğimiz yıl 4 bin 110 adet hibrit otomobil satılmıştı.

Hibrit Nedir? Araç Nasıl Çalışıyor?

Hibrit, kelime anlamı olarak “melez” demektir. Bu terim otomotiv teknolojileri literatüründe iki farklı güç kaynağının bir arada kullanılmasını ifade etmektedir. Hibrit araç, hareketini iki farklı motordan sağlayabilen araç tipidir. Toyota Hybrid modelleri,  hem elektrikli hem de benzinli motora sahiptir. Sürüş koşullarına göre sadece elektrik motorunun gücünden faydalanarak ya da benzin ve elektrik motorlarını beraber kullanarak hareket edebilir.

Toyota Hybrid Sistemi (Toyota Hybrid Synergy Drive), hibrit aküsü ile çalışan elektrik motoru ve benzin ile çalışan motoru uyum içerisinde kullanır. Bu akıllı sistem, maksimum verimliliği sağlamak için hangi motorun ne zaman çalışacağına otomatik olarak kendisi karar verir. Sessiz ve konforlu sürüşü, çok düşük yakıt tüketimi ile sağlarken çevreyi de daha az kirletir.

     Kullanım şeklinize göre, kalkışlarda ve sürüş esnasında bazı koşullarda sadece elektrik motoru ile hareket edebilir.

  • Benzinli motor, bazen elektrik motoru ile birlikte, ya da tek başına aracı ilerletmek için, bazen ise hem aracı ilerletmek hem de hibrit aküsünü (bataryayı) şarj etmek için devreye girer.
  • Araç, frenlemelerde de hibrit aküsünü güçlü bir şekilde şarj eder.
  • Yokuş aşağı gibi güç tasarrufu olan durumlarda da frenleme yapmaya ihtiyaç olmadan tekerlekten alınan enerji ile hibrit akü şarj olur.
  • Hibrit aküsünün şarj seviyesi düşük ise ve frenleme ile şarj etme imkanı yok ise, mesela sıkışık trafikte kalma durumu gibi, benzinli motor sadece hibrit aküsünü şarj etmek için (kritik seviyenin biraz üzerinde olacak kadar) de devreye girebilir.
  • Araç tamamen dururken (sıkışık trafik, kırmızı ışık gibi), ve/veya hareket halinde ancak gaz pedalına basılmıyorsa benzinli motor devreden çıkar.

Sonuç olarak, Toyota Hybrid Sistemi ile;

  • Sessiz ve konforlu bir sürüş
  • Çok düşük yakıt tüketimi
  • Çok düşük zararlı egzoz gazları salımı (CO2, diğer zararlı gazlar ve Partikül Madde) sağlanır.