Ülke genelinde toplam 900 icra dairesi var

Gürer sordu, Bakan yanıtladı: Ülke genelinde toplam 900 icra dairesi var

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle yöneltmiş olduğu ‘İcra ve iflas dosyası sayısına ilişkin’ yazılı soru önergesine Bakan Gül’den yanıt geldi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 02/04/2019 tarihi itibarıyla Ülke genelinde toplam 900 icra dairesi bulunduğu bilgisini verdi.

 

“O SORULAR..”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer yanıtlanması istemiyle Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Ülkemizde icra dairesi sayısı kaçtır? Ülkemizdeki icra dairelerinde bulunan icra ve iflas dosya sayısı kaçtır? Ülkemizde 2017 ve 2018 yılları arasında açılmış kaç adet icra ve iflas dosyası vardır? İcra ve iflas dosyalarının adet bazında yoğunluk gösterdiği ilk on il hangileridir?” şeklindeki sorularını yöneltti.

 

“BAKANLAR WEB SİTESİNE YÖNLENDİRMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİ”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 1”0/07/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilâtı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin "Görev" kenar başlıklı 38. maddesinin birinci fıkrasının (ç). bendinde, adlî sicilin tutulmasıyla ilgili hizmetleri yürütmek Bakanlığımız görevleri arasında sayılmıştır” dedi.

 

“TÜRKİYE’DE 900 İCRA DAİRESİ VAR”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yöneltmiş olduğu sorulara yanıt vermekten kaçınan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Bu çerçevede, istenilen ayrıntıda bilgi sunulamamakla birlikte, yıllar itibarıyla dosya türü ve sayışma göre tutulan icra müdürlüklerine ait istatistiklere Bakanlığımız Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün "http://www.adlisicil.adalet.gov.tr" adresli internet sitesinden ulaşılması mümkün olabilecektir. Bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinden; 02/04/2019 tarihi itibarıyla Ülke genelinde toplam 900 icra dairesi bulunduğu anlaşılmıştır” yanıtını verdi.

 

“3 KİŞİDEN BİRİ İCRALIK, BİREYSEL KREDİ VE KREDİ KARTI BORÇLARI 20 MİLYAR LİRAYA DAYANMIŞ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin nisan raporunu hatırlatarak, Türkiye’de firmaların, vatandaşın hatta öğrencilerin bile hayata atılmadan borç batağı içinde olduğunu söyledi. Gürer, “Ülkemizde, faize ve krediye bulaşmamış vatandaş kalmadı. Ülke halkı borçlu bir hale geldi. 3 kişiden biri icralık bir şekilde yaşıyor. Ekonominin tüm kesimlerinin bankalara olan kredi borcu 2,7 trilyon TL’yi aşmış durumda. Buna rağmen enerji, inşaat gibi en riskli sektörlere kamu bankaları eliyle kredi verilmeye devam ediyor. Bireysel kredi ve kredi kartı borçları 20 milyar liraya dayanmış. 5 milyon üniversite mezunu borç batağında. Doğal olarak icra dairesi sayısı da artmış. Ne acı. Sayın Bakan, “istenilen ayrıntıda bilgi verilmemekte” diyerek önemli sorularıma yanıt vermemiş. http://www.adlisicil.adalet.gov.tr adresine yönlendirmiş. Buraya girip bakmayı bizde biliyoruz fakat istediğimiz sorulara yanıtlar burada yer almıyor” dedi.

 

Pin It