Yazdır

Çöp Konteynerleri ve Sokak Hayvanları

Adana’da ilk olarak Seyhan Belediyesinin başlattığı ve sonrasında Çukurova Belediyesi tarafından da uygulanılması düşünülen çöp konteynerlerinin yer altına alınması projesine, olumlu ve olumsuz tepkiler geldi.

Belediyeler çöp konteynerlerini yer altına alarak; şehir estetiği, sinek sorunu, çevre ve halk sağlığı açısından önemli bir çalışmaya imza atmayı; bunun yanında maddi boyutta ciddi bir giderden kurtulma ve tasarruf etmeyi planlıyor. Çöpleri almak amacıyla günlük toplama işlemi yapan çöp araçları, bu sistemle daha asgariye indirecek böylelikle hem yakıttan, hem araçtan, hem personelden büyük tasarruf elde edilecek.

 

Avrupa'da uygulanan yeraltı çöp konteynırları ile çöp toplama işi sistemli bir hale getirilmiş. Türkiye’de ise bazı belediyeler bu sistemi yeni yeni hayata geçirmeye başladı. Bu sistem ile belirli kapasiteye sahip konteynırlar yeraltına alınıyor ve burada biriken çöpler de özel bir vinç yardımıyla toplanıyor. Bu sistem ile çöp kokusu,haşere ve kedi köpek yada çöp karıştırıcıların çöpleri dağıtması gibi sorunları da ortadan kaldırıyor. Ayrıca kamyonlara eklenecek ek depolar sayesinde de çöp sularının yerlere sızması da engellenebiliyor.

 

Şimdi burada önemli bir ayrıntı var; Avrupa’da sokak hayvanları diye bir sorun yok. Türkiye’de ise Belediyelerin duyarsızlığından ve yasal yükümlülükleri yerine getirmediğinden dolayı hızla çoğalan sokak hayvanı sirkülasyonu söz konusu. Ve belediyeler tarafından açlığa terk edilen sokak köpeklerinin büyük bir bölümü çöplerden beslenerek yaşamını sürdürebiliyor. Peki bu çöp konteynerleri yer altına alınınca; yaşamını çöplerdeki yiyeceklerle sağlayan sokak hayvanları ne olacak; belediyeler buna yönelik nasıl bir çözüm üretecek?

 

Bugün Adana’da Büyükşehir, Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam bölgelerinde ortalama 30.000’e yakın sahipsiz sokak hayvanı yaşıyor. Ve bu sayı her geçen gün çoğalıyor. 5199 sayılı yasaya göre Belediyeler sokak hayvanlarının beslenmesi, tedavisi ve kısırlaştırılmasından sorumlu bir kurum..

Kısmi olarak bazı belediyeler tarafından yapılan besleme ve kısırlaştırma çalışmaları maalesef çok yetersiz. Şimdi çöp konteynerleri yer altına alınması ile birlikte bu çöplerden beslenen binlerce sokak hayvanı açlığa mı (yani bir anlamda ölüme mi) mahkum edilmiş olacak?! Peki bu önemli projeleri yapan belediyelerin sokak hayvanlarına yönelik beslenme konusundaki çözüm arayışı olmayacak mı?

 

Hayvan sever camia tarafından çok takdir gören Seyhan ve Çukurova Belediyeleri, hayvan severler tarafından ciddi tepkilere yol açan; çöp konteynerleri projesinin yanında, sokak hayvanlarının beslenmesi ve yaşam haklarına saygı konusunda yapacakları çalışmaları  açıklamalıdırlar. Bu hassasiyeti her iki belediyemizden de ivedilikle bekliyoruz.