Sevgi ve merhametin önemi

Bir toplumda sevgi ve merhamet bilinci ne kadar çok yerleşikse; o toplum içinde kavgalar, katliamlar ve kargaşalar alt seviyelerde olur. 

Bu anlamda anaokullarından başlamak üzere, eğitim sürecinde yeni yetişen çocuklarımıza sevgi ve merhamet bilincini mutlaka verebilmeliyiz.

 

Yaşadığımız gezegende; insana, doğaya ve diğer canlı türlerine yönelik umursamazlığın üst seviyelere çıkması gerçekten çok üzücü bir manzara ortaya koyuyor.

 

Ülkemizde son aylarda pek çok il ve ilçelerde özellikle sokak hayvanlarına yönelik şiddetin arttığını ve bazı belediyeler eli ile şiddetin katliamlara dönüştüğünü üzüntü ve hayretle izliyoruz.

 

Toplumun dinamiklerini harekete geçirmesi gereken bu çağ dışı uygulamalara karşı, gerekli tepkilerin oluşmaması da oldukça düşündürücüdür. 5199 sayılı yasa ile yaşam hakları güvence altına alınan ve sokaklarımızda her gün şiddete, işkenceye maruz kalarak yaşamaya çalışan bu ağzı dili olmayan sokak hayvanlarımız için ivedilikle ciddi adımlar atılmalıdır.

 

Bediüzzaman’ın hayvanlarla ilgili çok önemli tespitleri var:

“Evet, her bir çiçek, her bir meyve, her bir ot, hatta her bir hayvan, her bir ağaç, birer mühr-ü ehadiyet ve birer sikke-i samediyet olduklarını ve bulundukları mekân ise, bir mektup sûretini alması cihetiyle her biri bir imza şeklini alır, o mekânın kâtibini gösteriyor...”

Yine Bediüzzaman’a göre; âkilüllahm denilen kartal, kurt ve karınca gibi hayvanlar her gün yeryüzünü ve denizi pisliklerden temizlemektedirler. Onlar Allah tarafından görevlendirilmiş temizlik ve sıhhiye memurlarıdırlar. Eğer onlar temizlemeseydiler, yeryüzü ve denizler pislikten geçilmez ve yaşanmaz bir hale gelirdi.

 

Dini açıdan veya insani açıdan baktığımızda; içinde yaşadığımız bu gezegenin yanlızca biz insanlara ait olmadığını görebiliyoruz. O zaman gelin hep birlikte sevgi ve merhamet tohumları ekelim. Sevgi ve merhameti rehber edinmiş bir toplum olarak yaşayalım. İnsanı, doğayı ve sahipsiz hayvanları bir bütün olarak sevelim ve kucaklayalım.

 

Sevgi ve merhametle kalın.