Ramazan Ayı Vahşeti

   İslam dinin de Ramazan ayının önemi çok ayrıdır. Bu mübarek ayda işlenen her sevabın mükâfatı fazlası ile karşılığını bulacaktır.

Peygamber efendimizin deyimi ile “evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş” olan bir aydır.
 
   Bu ayın gelmesi ile birlikte iyiliklerin çoğalması, kötülüklerin ve nefretin yok olması ve muhtaç olana yardım elinin uzatılması gerekirken; maalesef yurdumuzun dört bir yanından gelen şiddet ve katliam haberleri ile sarsılıyoruz..

   Yüce yaratanın “Onlar benim sessiz kullarım” dediği sokak hayvanlarına yönelik Mübarek Ramazan ayında başlayan şiddet ve katliamlarda ki artış son derecede düşündürücüdür.
 
“Merhamet 
edene merhamet edilecektir.”

 
   İslamiyet’te merhamet kelimesi derin manalar içerir. Yaratanın yarattığı her şeyin mutlaka bir yaratılış nedeni olduğu unutulmamalıdır. Müslüman bir ülkede ve mübarek sayılan bir ayda; hunharca ve acımasızca bu masum canları itlaf eden insanların vicdan ve merhamet duygularının olduğunu kim savunabilir?

   Mevlânâ hazretleri, bir gün eline bir “Ekmek” alıp, yakındaki bir viraneliğe varır. Sevdiklerinden biri de onu görür ve “Ne yapacak?” diye meraklanır. 
Mübarek, o ekmeği oradaki bir köpeğe lokma lokma yedirir. 
Sonra dönüp o kimsenin yanına gelir ve 
- Ey filân! Yedi gündür bu hayvan aç. Yavruları da var. Onları bırakıp bir yere ayrılmıyor. Bir anne şefkatiyle onlara bakıyor. Ona ekmek yedirdim, buyurur. 
Ve ilâve eder: 
- Peygamberimiz; “Merhamet edene merhamet olunur” buyuruyorlar. 
 
   İlahi adaletin tecellisi mutlaka olacaktır. Şu mübarek ayda zavallı çaresiz sokak hayvanlarını zehirleyerek öldüren ve can çekişmesinden zevk alan kişiler Müslüman mıdır?
Gece sahura kalkıp oruç için amel eden, namaza duran ve ellerini yüce yaratana açıp dua eden hangi insan bu kadar acımasız olabilir?  
   Anlamakta gerçekten zorlanıyoruz.
    Mübarek Ramazan ayında bu bu zavallı sokak hayvanlarına iyilik eli uzatmayan; bir lokma ekmeği ve bir tas suyu çok gören ve onlara yaşam hakkı tanımayan vicdansızları kınıyoruz.