Yazdır

10 KASIM; ‘ULUSAL YAS’ DEĞİL, ANLAMAK ZAMANI

 

“O kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil; gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı” (Prof. Walter L. Wriht Jr. Almanya)

Ölümünün 79’ncu yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türk milletinin başbuğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve özlemle anıyor; Türk milleti olarak her geçen gün varlığını daha çok arıyoruz.

Modern çağın kurucu ideolojisi milliyetçiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülke yönetimi ve seçme hakkını milletine vererek vatanına ve milletine olan düşkünlüğünün de altını çizmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, emperyalist güçlere karşı verdiği Kurtuluş Savaşı sonucunda, külleri kalan Osmanlı İmparatorluğu’ndan bir Cumhuriyet ortaya çıkarmış; neredeyse yüzyıllara sığabilecek işleri 10 yılda tamamlamış bir dünya lideridir.

TÜRK MİLLETİ’NİN RUHUNDA DALGALANMAK..

Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece Türk milletinin başbuğu, önderi değil; aynı zamanda mazlum milletlere de rol modelidir. Afganistan Kralı Emanullah Han Atatürk’ün ölümünün ardından duyduğu üzüntüyü, “O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdir” şeklinde ifade etmiştir.

Atatürk’ün ölümü mücadele ettiği emperyalist devletler tarafından da büyük bir yeisle karşılanmış; örneğin Kurtuluş Savaşı’nda kaşı cephede yer alan dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill  yaptığı açıklamada  Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Gazi Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır” derken;   Daily Telegraph  “Atatürk, Türk Milleti’nin ruhunda Türk Bayrağı gibi dalgalanan bir baştı” şeklinde başlık atmıştır.

ATATÜRK’ÜN BALKAN TÜRKÜ OLMASI BİZİM İÇİN AYRICA BİR ŞEREFTİR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik doğumlu bir Balkan Türkü olması ise bizler için ayrıca bir şeref kaynağıdır. Bugün bizlere düşen ise Atamızın bizim için açtığı yolu kararlı adımlarla yürümek, vatanımızın bölünemez birlik ve bütünlüğünü sağlamak, inkılap ve ilkelerini koruyarak devrimlerini gelecek nesillere aktarmak olmalıdır. 

Yazıma Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir özdeyişiyle noktayı koyayım:  "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.

Kudretsiz beyinler, zayıf gözler gerçeği kolaylıkla göremezler. O gibiler, büyük Türk milleti’nin yüksek seviyesine nazaran geri adamlardır. Fakat zaman bütün gerçekleri, en geri olanlara dahi anlatacaktır."

Bu 10 Kasım’da da Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualarla andık. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyoruz. Tüm şehit ve gazilerimiz nur içinde yatsın.

Bu vatan sana minnettardır, Atam. Rahat uyu…

Turan için harcadığın emekler boşa gitmeyecek inşallah.

Ne Mutlu Türküm Diyene