Yazdır

Ulusal Egemenlik Kutlu Olsun…

Bu yıl ulusal egemenliğimizin en büyük sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 98’nci yılını kutluyoruz.

Tabi ki ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen çocuk bayramını da…  Milletimize kutlu ve  mutlu olsun….

TBMM; CUMHURİYETİMİZİN YAPI TAŞI

Anadolu ve Balkanlardaki başıboşluğu ortadan kaldırmak için emperyalist güçlere karşı, ‘bir avuç’ sayılabilecek Anadolu insanıyla yedi düvele meydan okuyarak verilen Kurtuluş Savaşı mücadelesinin ardından dağılan Osmanlı İmparatorluğu’nda yeni bir yönetim şekline ihtiyaç duyulmuştur. 23 Nisan 1920 yılında kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi ise bu yeni demokratik yönetim şeklinin simgesi olurken; birkaç yıl sonra ilan edilecek olan Cumhuriyetimizin ise en önemli yapı taşı olmuştur. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden milli, bağımsız, demokratik, laik ve çağdaş bir ülke inşa eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ruhları şad, cennetleri mekan olsun.

BALKAN TÜRKLERİ, ÇAĞDAŞ DEĞERLERİN TAŞIYICILARIDIR

1912 Balkan Savaşı sonucunda evladı Fatihan olarak da tanımlanan Balkan Türkleri de emperyalist güçlere karşı başlatılan Kurtuluş Savaşı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün ardında milli mücadeleye en büyük desteği vererek  Anadolu’nun Türk yurdu olması için bedel ödemişlerdir. Balkan Türkleri gerek milli mücadelede ön saflarda yer alarak Kurtuluş Savaşı destanının yazılmasında, gerekse çağdaş Türkiye’nin temel taşı olan Cumhuriyet rejimine geçişte önemli bir kilit taşı olmuşlardır. Genç Cumhuriyetin değerlerini, Atatürk ilke ve inkılaplarını en kısa zamanda özümsemekle kalmamış, aynı zamanda yeni rejim değerlerinin taşıyıcısı olarak topluma kanaat önderliği yapmışlardır. 

23 NİSAN, DÜNYADA KUTLANAN TEK ÇOCUK BAYRAMIDIR 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920 yılında TBMM kurarak bir taraftan Türk milletini, Osmanlı İmparatorluğu’nun tebalığından vatandaşlık aşamasına getirirken, diğer taraftan da bu anlamlı ve önemli günü Türk çocuklarına armağan etmiştir. 23 Nisan, tüm dünyada çocuk bayramı olarak kutlanan tek gündür. Aslında ‘ milli egemenlik’ ve ‘ çocuk´ kavramlarının aynı cümlede yer alarak aynı tarihte kutlanması, demokratik değerlerin sürdürülebilir olmasında geleceğin büyükleri olacak olan çocuklara verilen değerin de altını çizmektedir.

ÇOCUKLAR, GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİDİR’

Atatürk’ün; “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir" sözünden de hareketle, 20 yıllık öğretmenlik hayatımda Atatürk’ün koymuş olduğu ilkeleri ön planda tutarak, Türk milli eğitim vizyonuna uygun olarak toplum için yararlı vatandaşlar yetiştirmenin gayesiyle çalıştım. 

ÇOCUKLARA EŞİT EĞİTİM, EŞİT GELİŞİM

Türk çocuklarının Türk milletinin geleceği olduğunu ve hepsinin eşit koşullarda, aynı eğitimi almaları gerektiğini, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu ve Balkan Türkleri Konfederasyonu olarak da birçok kereler ifade ettik. Buradaki gayemiz ise, aynı eğitimi almış olan çocuklarımız ile muasır medeniyetler seviyesine daha çabuk çıkacağımıza duyduğumuz inancımızdır. Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, Türkiye özellikle son zamanlarda özel eğitim kurumları furyası ile Milli Eğitim Bakanlığı amaçlarından uzaklaşmış gençler yetişmektedir. Atamızın da belirttiği gibi zeki ve çevik olması gereken Türk gençliği, çağımızın şartlarına uygun yetiştirilmeli, kendine uygun hedefler koyabilen bireyler haline gelmelidir.

Turan için harcanan emekler boşa gitmeyecek inşallah.

Ne Mutlu Türküm Diyene