Yazdır

USSD Ressamları Mersin’de buluşturdu

    Merkezi Mersin’de bulunan USSD (Uluslararası Sanat ve Sanatçılar Derneği) bir çok ülkenin ressamlarını Mersin’de buluşturdu.

  Dernek Başkanı Olga Er 2018 yılında düzenledikleri etkinliğin 4. uluslararası etkinlik olduğunu belirterek, “ Sanatın evrenselliği tartışılamaz. Bu etkinlik ile hem Mersin’i dünyaya tanıtmak, hem de uluslararası sanatçıların biraraya gelerek tanışıp kaynaşmalarını sağlamayı amaçladık” dedi.
  
    Etkinliklerine, Almanya, Bulgaristan, Gürcistan ve Kore’den sanatçıların katıldıklarını belirten Er, “Gelen sanatçılarımızın ağırlıklı olarak Türk kökenli olmaları bizi ayrıca sevindirdi. Bu da sanatsal etkinliğin ayrı bir boyutu olarak dikkat çekti” dedi.
   
    Derneğin etkinliklerine mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın katkılarının öneminin inkar edilemez olduğunu vurgulayan Olga Er Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ederek, “Büyükşehir belediye başkanımızın sanat ve sanatçılara verdiği önem bilinmektedir. Bu etkinlikleri finanse ederek, sponsorluk gibi önemli bir görevi üstlenerek bizleri onore etmişlerdir. Uluslararası sanatçılar Mersin’e gelmişler, Mersin’i görmüşler ve eserlerinde Mersin’i tanıtmışlardır. Bu mersin açısından çok önemli bir gelişmedir. Mersin’in kabuğunu kırarak uluslararası platformlarda gündeme gelmesini sağlamıştır. Bu da Mersin için çok önemlidir. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a bütün sanatçılar adına teşekkür ediyorum” dedi.
    
Azerbaycan’ın duyarlılığı

    USSD’nin Mersin etkinliğinin konuğu olarak Mersin’e gelen Azerbaycan’ın milli ressamlarından Ilgar Ekberov Mersin etkinliği üzerine görüşlerini belirterek: “ Bu türlü etkinlikler Türk halklarının kaynasmasını sağlamaktadır. Uluslararası etkinliğe biz, Azerbaycanlı sanatçılar olarak katılmaktan onur duyduk. Türkiye ve uluslararası etkinliklere bir Türk olarak katılmak bize onur vermektedir” dedi.
 USSD Başkanı Olga Er’e teşekkür borçlu olduklarını belirten Ekberov, “Olga Er bu tür etkinlikleri büyük titizlik ve hassasiyetle yürütmektedir. Sanatın evrenselliğinin bilincinde olarak hepimiz elimizden gelen katkıları sunmayı borç biliyor ve teşekkür ediyoruz” dedi.
  
Türk resminin önemini 
dünyaya tanıtmak

USSD’nin Mersin uluslararası sanat etkinlikleri çalıştayında sohbet etmek fırsatı bulduğumuz önemli isimlerden biri de Mehmet Sağ.  
   Mehmet Sağ özellikle resim alanında önemli isimlerden biri. Uluslararası bir çok etkinlikte imzası olan bir sanatçımız.
 Mehmet Sağ ressamlığının yanısıra aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Yrd. Doç. olarak görev yapmakta.
     Mehmet Sağ, Türk resim sanatının dünyaya tanıtılmasında çok önemli katkı sunmuş değerli sanatçılarımızdan biri.
 “Türk resminin özelliklerinin dünyaya tanıtılmasını sağlamak benim için herşeyden önce bir görevdir. Türkler evvelinde Turkuaz rengini drünyaya öğretmişlerdir. Öyle Batılı bir takım önyargılı insanların dediği gibi at sırtında savaşan bir ulus değiller. Türkler tam anlamıyla bir sanat milleti ve sanatçı ruhludurlar.” dedi.
 Kendisinin de Mersinli olduğunu belirten Mehmet  Sağ, USSD Başkanı Olga Er ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a da teşekkür ettiklerini belirterek. Bu tür etkinliklerin siyasi olarak algılanması yanlıştır. Bunlar Türk kültürünün uluslararası tanıtımında çok önemli rol üstlenmektedirler.Türkiye’nin ve Türkiye Türklüğünün dünyaya sanatsal açıdan tanıtılması çok önemlidir. Katkı sunan herkese teşekkür ederim” dedi.