Bir Restorasyon skandalı daha: 800 yıllık tarihi kapı tanınmaz hale geldi

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde bulunan 800 yıllık Alaaddin Camii'nin Taç Kapı'sı, 2015'ten bu yana süren restorasyonun sonucunda tanınmaz hale geldi.

Eserin eski halinde bulunan bezeme ve motiflerin neredeyse tümü artık yok.

Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki 800 yıllık Alaaddin Camii'nin 2015 yılında başlayan restorasyonu tamamlandı. Anadolu beylikleri döneminde yapılan caminin restorasyonu sonucunda ünlü Taç Kapı'nın üzerindeki bezeme ve motiflerin büyük ölçüde ortadan kalktığı görüldü.

Hürriyet'te yer alan Ömer Erbil imzalı habere göre, restorasyon projesinin mimarı Mehmet Emin Yılmaz, tüm duvarların statik incelemesinin yapıldığını, taç kapıdaki taşlardan numuneler alındığını ve sökülerek güçlendirmeye karar verildiğini ve nitelikli taşların depoya kaldırıldığını söylese de restorasyon sırasında kapı taşlarının bir kısmının üstüne numaralar konmasına karşın yola gelişigüzel dizildiği iddia edildi. 

İLK RESTORASYON SKANDALI DEĞİL

Türkiye'de yaşanan tarihi eser tahribatına her gün bir yenisi ekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan restorasyonlar sonucu oluşan tahribatlar hala hafızalarda.

​1-Mimar Sinan’ın bilinen son yapıtı Atik Valide Külliyesi’nin şifahanesi, yapılan restorasyon sonrası Mimar Sinan'ın eseriyle alakası olmayan, tanınmaz bir hale getirildi.

2-Bodrum'da Helenistik Dönem’e tarihlenen 2500 yıllık mezarların üstü yol geçeceği için AKP İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp’in katıldığı bir törenle kapatılıp, yol trafiğe açıldı.

3-Fatih'te İstanbul'un en eski sivil mimarlık örneklerinden biri olan ve hakkında "çivi bile çakılamaz" kararı bulunan tarihi bir bina belediye ekipleri tarafından gece yarısı iş makinaları ile yıkıldı.

4-İstanbul Fatih'te bulunan Mesnevihane Cami'ne uygulanan restorasyonda yığma taş üzerine mevlevî sikkesi biçiminde alemi olan minare üzeri tamamen düzleştirilerek beyaza boyandı.

5-Dünya’nın ikinci büyük mozaik sergileme alanı olan yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki Roma dönemi mozaiklerinin, yeni müzeye taşınma sırasında bir restorasyon skandalına kurban gitti.

6-İznik'te bulunan Erken Bizans döneminde inşa edilmiş bir kilise yapısı olan Ayasofya, 2011 yılında oldu bitti ile cami olarak kullanıma açıldı ardından 2015 yılında "restorasyon" çalışmaları kapsamında buzlu camdan kapı takıldı.

7-Rıza Sarraf Kanlıca’daki yalısına kaçak kat çıkması ve asansör eklemesinin ardından, "yıkılamaz" kaydı olduğu ileri sürülen Kandilli’deki tarihi köşkü yıkarak bir kat fazla ve aslına uygun olmayan şekilde yeniden inşaa etti.

8-Bursa'da bulunan 420 yıllık Sinan Paşa Külliyesi'nin duvarı restorasyon çalışmalarında kamyon giriş ve çıkışları için yıkıldı.

9-Altındağ Hamamarkası semtindeki 400 yıllık Zeynel Abidin Camii'nin restorasyon sırasında  kalitesiz malzeme kullanması ve özensiz çalışma sonucu duvarı çöktü.

10-Sivas'ta Selçuklu hükümdarı​ 1. İzzeddin Keykavus’un türbesinin  iç bölümündeki sandukaların orijinal bölümleriyle, restore edilmiş bölümler arasında büyük bir uyumsuzluk olduğu ortaya çıktı.

11-İstanbul’un Şile ilçesinde 2000 yıllık “Ocaklı Ada Kalesi” de denilen kalenin restorasyonunun tamamlanınca kale"Sünger Bob"a dönüştü.

 

kaynak: sol.org