Yazdır

Soy Ağacı Nasıl Hazırlanır 5 Adımda Soy Ağacı Hazırlama

İnsanlar genel olarak hayatları boyunca hep bir şeyleri öğrenmek ve geçmişini araştırmak istemiştir. 

Soy ağacı hazırlamak ise geçmişimizi öğrenebileceğimiz önemli adımların başındadır. Ancak soy ağacı hazırlamak her zaman doğru sonuçları doğurmayabilir. Bunun için de soy ağacı hazırlarken doğru bilgilere ulaşmanız için izleyebileceğiniz yollar vardır. İşte, 5 adımda soy ağacı hazırlama;

Aile büyükleriniz;

En önemli kaynak en yakınınızda bulunan yaşlı büyüklerinizdir. Bir kişi soy ağacını çıkartmak istiyorsa hiç şüphesiz ki ilk gidecekleri kişiler genelde aile büyükleridir. Ailenizin en büyüğü ya da en yaşlısının size anlattıklarını ya bir kenara not olarak alın ya da kayıt cihazlarını kullanın ve bunları tekrar tekrar sorun ki unuttukları ya da kaçırdıkları yerleri hatırlayabilirse not edebilesiniz. Büyüklerinizin anlattıklarından önemli kelimeleri seçin. Bu önemli kelimeler araştırma yaparken size büyük bir yol arkadaşı olacaktır. Ailenizin lakapları ya da takma adları sizin en büyük kaynağınız olabilir. Aile lakapları kesin olarak sonuç vermeye bilir ya da direk olarak kesin bir sonuç verebilir.

Ailenizde Bulunan Yazılı Belgeler;

Evinizde bulunan ya da bulabileceğiniz tapular, makbuzlar, faturalar, mektuplar ve mezar taşları yani ailenize ait eski olan tüm evraklar ve yazılı ne varsa hepsi size çok iyi yol gösterici olacaktır.

Yörelere Göre Akademik Çalışmalar;

Tarihçilerin araştırmaları sayesinde hazırlanan kitaplara bakmanız soy ağacınız için iyi bir yol gösterici olabilir. Yöreniz ile ilgili veya yaşadığınız yer ile ilgili ne tür çalışmalar yapılmış ve ne tür yazılar yazılmış bunları araştırarak bulmalısınız. Bu konuda kütüphanelerden yardım alabilirsiniz veya araştırarak internet ortamları da bulabilmeniz mümkündür.

Nüfus Ve Vatandaşlık Genel Müdürlükte Bulunan Kayıtlar;

Bulunduğunuz veya yaşadığınız bölgedeki nüfus ve vatandaşlık işlerine gidip soy ağacı çıkartmak istediğinizi söylediğinizde sizlere yardımcı olmaktadırlar. Fakat şuanda bu mümkün görünmüyor olabilir. Belgelerin verilmesi yasak ve ancak mahkeme kararı ile istenilen tüm belgeleri alabilirsiniz. Eski zamanlarda ise böyle bir yasak söz konusu değildi. Yeni kanunlar ile böyle bir yasak koyuldu. Fakat işi mahkemeye taşırsanız ve mahkeme başkanı size sizin verir ise aile soy ağacı bilgileriniz size teslim edilebilir.

Devlette Bulunan Arşiv Kayıtları;

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde bulunan tüm kayıtlar, vergi, tapu ve nüfus sayımlarının kayıtlarını bulabileceğiniz yerlerden biridir. Soy ağacınız ile ilgili bilgilerin çoğu buralarda yatmaktadır. Bu arşivlere ise kolay yoldan ulaşmanız mümkündür. Arşiv dosyaları bir bölümü internet ortamında bulunmaktadır.