Sigara içenlerin kullanması gereken bir Antioksidan Ester C vitamini

Mikroplardan koruyan ve sigara içenlerin mutlaka alması gereken bir Antioksidan, C vitamini ve ester C vitamini. Diğer adı ile askorbik asit olarak bilinen C vitamini, suda eriyen bir vitamindir.

Bu nedenle vücutta depo edilemez ve dışarıdan alınması gerekmektedir. C vitamini bilinen en kuvvetli antioksidanlardandır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kansere karşı savaşır, yaraların, yanıkların ve kanayan diş etlerinin tedavisinde etkilidir.

Halsizlik, kolayca kanayan yaralar, ciltte morluklar ve eklemlerde ağrı iskorbit hastalığıdır. Bu hastalık, eski zamanlara uzun süre gemi ile seyahat edenlerde ortaya çıkmıştır. C vitamini eksiliği, hastalığı oluşturan etkendir. Yetişkinlerde 75 mg, çocuklarda ise 80-100 mg. kadar C vitamini alınmalıdır.C vitaminin vücutta olan görevleri nelerdir?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve mikroplara karşı direnç sağlar

Kan damarların yapılmasında etkin rol oynar, kemik, eklem bağları ve damarların yapısında bulunan kollajen üretimini arttırır. Bu sayede erken yaşlanmanın önüne geçilir,

Noradrenalin hormonun yapılmasında ve kolesterolden safra yapılmasına etkili destek sağlar,

Antioksidan bir madde olduğundan, serbest radikallere karşı koruma yaparak kanserin oluşumunu engeller,

Diğer antioksidanların etkisini kuvvetlendirir, E vitamini ve folik asidi kullanılır hale getirir,

Karnitin sentezinde gereklidir.

C vitamini yetmezliği:

Özellikle sigara tüketen kişilerde ve doğum kontrol hapı alanlarda C vitamini kanda çok azdır. Aspirin alan kişilerde aynı durum söz konusudur. Kan sulandıran ilaç alanlarda C vitamini ilaçların etkisini azaltabilir.

Yüksek C vitamini eksikliğinde iskorbit hastalığı oluşur. Bu hastalıkta, diş etlerinde kanama ve dişlerde sallanmalar oluşur. Kollajen sentezi düşer ve bağ dokusu hızla bozulmaya başlar. Morarmalar, halsizlik, eklem şişlikleri ve depresyon hızla oluşmaya başlar.

Ciltte kırışmalar, yaralarda geç iyileşme, eklemlerde hassasiyet diğer C vitamini yetmezliği belirtisidir.

C vitamini fazla olan gıdalar:

Siyah üzüm, yeşil biber, mango, karnabahar, lahana, brokoli, portakal, mandalina, greyfurt, böğürtlen, üzüm suyu, patates, domates, bezelye, pırasa, muz, çilek, şalgam ve yeşil yapraklı sebzeler bol C vitamini deposudur.

Ester C vitamini nedir?

C vitamininin palmitik asit tuzu ile yapılan yapay şekline ester C vitamini denilir. Vitamin ester C, hem yağda hem de suda erir ve bundan dolayı da etkisini katlar. Kremlere katılarak, güneş yanıklarında ve cilt hastalıklarında kullanılmaktadır.

Günlük C vitamini ihtiyacı, yetişkinlerde 70 mg., gebelikte 80-90 mg., sigara içenlerde 100-200 mg. kadardır. Alınabilecek en yüksek doz, 2000 mg.dir.

C vitaminin koruduğu hastalıklar:

Kalp hastalıkları, damar sertliği ve yüksek kolesterolü olanlar günde 500 mg. kadar C vitamini almalıdır.

Midede oluşan ülser ve gastrit yapan helikobakter pilori mikrobunun ölmesi için C vitamini alınmalıdır.

Katarakt oluşmasını engellemek için günde 300 mg. C vitamini alınmalıdır,

Tansiyonu yüksek olanlar ve şeker hastaları mutlaka C vitamini almalıdırlar.