Türkiye’deki Suriyeli sayısı 2 milyon 731 bin 447

 

3 milyona yakın Suriyelinin tüm sağlık giderleri devletten

ADANA – Türkiye’de 22 Temmuz itibarıyla toplam 2 milyon 731 bin 447 Suriyeli mültecinin bulunduğu, geçici barınma merkezlerinde kalan mültecilere aylık 85 TL nakdi yardım yapıldığı bildirildi.

MHP’Lİ KARAKAYA SORMUŞTU

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’nın yazılı soru önergesine istinaden Başbakanlık tarafından gönderilen cevapta, zaman zaman kamuoyunca değişik rakamlarla telaffuz edilen ve çeşitli spekülasyonlara konu olan Suriyeli mültecilerin sayısına ilişkin bilgi verildi.

AYLIK 85 TL NAKDİ YARDIM YAPILIYOR

Karakaya’ya gönderilen cevapta “22 Temmuz 2016 itibarıyla ülkemizde 260 bin 737’si geçici barınma merkezlerinde olmak üzere toplam 2 milyon 731 bin 447 Suriyeli mülteci bulunmaktadır” denildi. Geçici barınma merkezlerinde bulunan Suriyelilerin beslenme, barınma, sağlık, eğitim, güvenlik, psikososyal destek ve benzeri ihtiyaçları karşılanan mültecilere aylık 85 Tl de nakdi yardım yapıldığı bildirildi.

DİĞER KURUMLAR AYRICA YARDIM YAPIYOR

Geçici barınma merkezlerinin dışında kendi imkânları ile yaşayan 2 milyon 470 bin 710 Suriyelinin tedavi ve ilaç giderlerinin de karşılandığı belirtilen cevapta, ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, belediyeler, Türkiye Diyanet Vakfı, Kızılay ve sivil toplum örgütleri tarafından da çeşitli yardımlar yapıldığı kaydedildi.