OLMADI-BALKAN TÜRKLERİ- YAKIŞMADI

   13 Mayıs 2018 günü Adana Sarıçam Piknik Alanı’nda Adana Balkan Türkleri Derneği Hıdırellez etkinliği düzenledi. 
   Görünürde her şey güzeldi. Katılım oranı beklenenin altındaydı.Varsın olsundu.. Çok da önemi yoktu!


  CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ilk konuşmayı yaparak Atatürk’ün hısımlarını kutladı.”Atatürk’ün hısımları var olduğu sürece bu ülkenin bütünlüğüne kimse halel etiremez” dedi.
 Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü duygu yüklü bir konuşmayla Balkan Türkleri’nin çektiklerinden bahsederek Balkanlarda Türk soykırımınıa karşı sessiz kalan dünyayı eleştirdi.
 Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş dönemini, Sevr sürecini ve Mustafa Kemal’in önemi ile birlikte Balkan Türklerinin hassasiyetlerini gündeme getirdi. Hasılı kelam.. Yenildi.. İçildi.. Nutuklar çekildi..
  Ancak ne Balkan Türklerine, ne de böylesi milli duygularla dolu bir etkinliğe hiç de yakışmayan ayrıntı değil, çok büyük ve vahim bir hata dikkatleri üzerine çekti.
   Girişten itibaren şölen alanının dört bir yanına konulan afişlerin tamamında ‘Türk’ yerine ‘Tük’ yazılmıştı!
   Balkan Türkleri Derneği’nin etkili ve yetkilileri bu çok önemli hatayı nasıl olmuş da fark etmemişlerdi? Özellikle  Milli duygu ve düşüncelerine güvendiğimiz Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun buna nasıl izin vermişti? 
    Akıl alır gibi değil.
    Açıklama mı? 
    Zırva tevil götürmez.
                               Reha Ören