Ceyhan Barınağında İtlaf İddiaları

Adana iline bağlı Ceyhan ilçesinde Belediyeye ait hayvan barınağında 500’e yakın köpeğin itlaf edildiği iddiaları Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) ve Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu harekete geçirdi.

Adana’dan Ceyhan’a gelen KİHAYKO Temsilcileri Ceyhan Cumhuriyet Savcılığına dilekçe ile suç duyurusunda bulunarak; barınak yanındaki boş alana itlaf edilerek gömülen yüzlerce köpeğin tespiti için kazı çalışması ve inceleme yapılması talebinde bulundu. Savcılık sonrası Ceyhan Kaymakamlığı’na da resmi suç duyurusu yapan KİHAYKO Temsilcileri ve Adana Barosu;  daha sonra basın eşliğinde Ceyhan Barınağına geçti. Barınakta hayvanların öldürülerek gömüldüğü iddia edilen alanda incelemeler yapılmasını ardından basın açıklaması yapıldı.

KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım ve Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Avukat Ali Mert yaptıkları ortak açıklamada; uzun zamandır Ceyhan ilçesinde köpeklerin itlaf edilerek öldürüldükleri konusunda kendilerine ulaşan şikâyetler sonrasında bugün ilgili kurumlara resmi suç duyurusu yaptıklarını; hiç kimsenin ağzı dili olmayan sokak hayvanlarını öldürme veya kötü muamele ile cezalandırma hakkına sahip olmadığını ve bu işin sorumluları bulunana kadar konunun takipçisi olacaklarını dile getirdiler.

Daha sonra barınaktan ayrılan heyet Adana’ya hareket ederek,  Adana Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile görüştüler. Kuruma resmi şikayet dilekçesi veren KİHAYKO ve Adana Barosu; itlaf iddialarının olduğu alanın bir an önce kazı yapılarak cesetlerin çıkarılıp incelenmesi talebinde bulundular..