DEVECİLER 30 AĞUSTOS ZAFERİ’Nİ ŞENLİK İLE TAÇLANDIRDILAR

Adana Devecileri, Tekir Yaylasında binlerce Devecinin katılımıyla Deveci Şenliğinde bir araya gelerek, 30 Ağustos Zaferi’nin 97’nci yılı coşkusunu taçlandırdılar.

Deveci Şenliği CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Pozantı İlçe Başkanı Şenol Eroğlu, MHP Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ve Deveci Gençlik Spor Kulübü Onursal Başkanı işadamı Cumali İncesoy’un katılımıyla gerçekleştirildi. 

Etkinlik aydınlık, çağdaş ve onurlu bir ülkenin sahiplenicileri olarak 30 Ağustos Zafer Bayramını ülkemize yaşatan Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarına için saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı 

Yönetim Kurulu adına Emin İncesoy, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bizlere bu şenliğin organizasyonunda desteklerini esirgemeyen Adana Büyükşehir Belediyesine, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan KARALAR’a, Çukurova Beldiyesi Başkanı Soner ÇETİN’e, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa ÇAY’a, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İsmail Güneş’e, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Delikoca’ya, Deveci Gençlik Spor Kulübü Onursal Başkanı Cumali İncesoy ve Yönetim Kurulu üyelerine katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz. Sağ olun iyiki varsınız.”  

Deveciler, Hive Emiri Gazi Bahadır Han tarafından hanlığın deve ihtiyacını karşılamak amacı ile Elbruz dağlarının eteklerine yerleştirilen 500 Türkmen ailesinden çoğalan topluluğa verilen isimdir.

Gazi Bahadır Han'ın yerleştirdiği bu Türkmen grubu zamanla çoğalarak 5000 çadıra kadar çıkmıştır. Horasan'da meydana gelen coğrafik ve sosyal olaylar sonucunda, kıtlıktan da etkilenen grup, 1600 yıllarında çok sayıdaki Türkmen boyu ile birlikte Anadolu'ya göç etmişlerdir. Günümüzde bir kısmı Çukurova'da Misis, Ceyhan, Yumurtalık ve Toros Dağları eteklerinde yaşamaktadırlar. Bir kısmı da Antalya ve Ege yöresine dağılmıştır. 

Bugün Anadolu'da ‘biz devecilerdeniz’ diyen çoğu aslı Türkmen olan topluluğun mensuplarıyız. Bizler yıllarca Çukurova’dan aldığımız yükleri Niğde, Nevşehir, Konya hatta Ankara’ya kadar develerimizle taşımacılık yaparken yıllarca Tekir yaylasında konakladık ve halen buralarda konaklamaya da devam ediyoruz. Şenliğimizi de bu yüzden Tekir’de yapmaya karar verdik. 

30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle düzenlediğimiz Deveci Şenliğine katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum ve özellikle de Tekir'de yaşayan siz çok değerli vatandaşlarımızla bu anlamlı günü birlikte kutluyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Başta İstiklal Savaşımızın önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu ebedi muhafızları, tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi sevgi, saygı, minnet ve rahmetle, gazilerimizi de aynı şekilde şükranla anıyoruz. 

Bu düşünce ve duygularla, üstün bir vazife anlayışıyla vatanımızın savunmasına hizmet eden, Atatürk'ün Yurtta Barış, Cihanda Barış ilkesi doğrultusunda dünya çapında da bölgesel ve küresel barışın tesisine katkıda bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve sizlerin 30 Ağustos Zafer Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Etkinlik Adana Büyükşehir Belediye Bandosu, Halk Oyunları ekibi, Türk Halk Müziği ve çok sayıda yerel sanatçının sahne almasıyla coşkulu bir şekilde son buldu.