Çukurova Belediyeler Birliği ve Azerbaycan arasında iyi niyet protokolü

    
A
zerbaycan Diasporası'nın daveti üzerine Azerbaycan'da bulunan Çukurova Belediyeler Birliği üyesi belediye başkanları Azerbaycan Uluslararası Belediler Birliği ile iyi niyet protokolü imzaladı.

ATATÜRK ANITI ZİYARET EDİLDİ
Heyet sabahın ilk ışıklarıyla Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in anıt mezarını ziyaret ederek mezarı başına karanfil bıraktı, merhum Aliyev'i dualarla yad ettiler. Buradan sırasıyla Azerbaycan Şehitliği ve Azerbaycan'daki Türk Şehitliği ve Atatürk  Anıtı'na geçildi. 

İYİ NİYET PROTOKOLÜ İMZALANDI
Anıt ve şehitlik ziyaretlerinin ardından heyet, Türkiye Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. Azerbaycan Ulusal Belediyeler Birliği ve Çukurova Belediyeler Birliği arasında iyi niyet protokolü imzaladı. İyi niyet protokolü, Azerbaycan Belediyeleri Ulusal Birliği Başkanı Tahmiraz Tağıyev ve Çukurova Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün imzalarıyla gerçekleştirildi.

"TÜM ALANLARDA YOĞUN İŞ BİRLİĞİ YAPILIYOR"
Şehir Belediyelerinin Ulusal Birliği Başkanı Tahmiraz Tağıyev, Yönetici Sekreteri Tevfik Hesenov, Çukurova Belediyeler Birliği Başkanı Hüseyin Sözlü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın katıldığı protokol imza töreninde konuşan Çukurova Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kardeş ülkeler arasındaki ilişkiden memnun olduklarını söylerken, Azerbaycanın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in söylediği "Biz bir millet, iki devletiz" sözünü hatırlattı ve "Tüm alanlarda yoğun işbirliği yapılıyor. Ülkelerimiz tarafından uygulanan üst düzey temaslar, pek çok ortak proje ilişkimizi güçlendirmek için büyük katkılar sağlamaktadır. Azerbaycan da Türkiye de uluslararası kuruluşlarda birbirlerini destekliyorlar. Ortak kök, dil, din, benzer kültür, gelenekler, eski tarihle olan ilişkimizi oluşturan faktörler arasındadır. Türkiye ve Azerbaycan, tarihlerinin en karmaşık dönemlerinde birbirlerine verdikleri desteği gösterdiler" dedi.
Program sonunda Mersin'in 2007 yılında Bakü'nün Hatay ile kardeş şehir ilan edilen Tarsus bölgesi arasındaki ilişkilerden konuşulup, bir takım ortak projelerin hayata geçirildiğine dikkat çekildi.