Türkan Bebek ve Şehitler Dualarla Anıldı

   

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu ve beraberindeki heyet, Bulgaristan mezaliminin sembol ismi Türkan Bebek ve tüm şehitler için Bulgaristan’da düzenlenen anma törenine katıldı.

Filibe ve Gümülcine Başkonsolosluğu’na yapılan ziyaretlerde ise Balkan Türklerinin sorunları ele alındı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu ve beraberindeki heyet, Bulgaristan Türklerine yapılan mezalimin sembol ismi haline gelen Türkan Bebek ve tüm şehitleri anmak üzere Bulgaristan’da düzenlenen anama törenine katıldı.

TÜRKAN BEBEK VE ŞEHİTLER ANILDI

26 Aralık 1984 yılında Bulgaristan’da yaşayan Türklere uygulanan asimilasyon politikalarına karşı Kırcaali’de düzenlenen barış yürüyüşünde, askeri ve milis kuvvetlerin halkın üzerine ateş açması sonucu annesinin kucağında öldürülen 18 aylık Türkan Bebek ve 16 yaşındaki Mümin Ahat başta olmak üzere şehit edilen onlarca Türk mezarları başında anıldı, dualar edildi. Kırcaali’ye bağlı Yurtçular köyünde yapılan şehitleri anma törenine kimliklerini korumaya çalışan binlerce Müslüman Türk katıldı.

KONSOLOSLUKLAR ZİYARET EDİLDİ

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu ve beraberindeki heyet  daha sonra Bulgaristan Filibe Başkonsolosluğu ve Yunanistan  Gümülcine Başkonsolosluğuna ziyarette bulundu.

BALKAN TÜRKLERİNİN YARINI KONUŞULDU

Filibe Başkonsolosluğu Hüseyin Ergani’ye Bulgaristan'daki Türk vatandaşlara yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür plaketi takdim edilirken; Gümülcine Başkonsolosluğu’na yapılan ziyarette ise, Balkanların dünü, bugünü ve yarını üzerine görüş alışverişinde bulunularak, Balkan Rumeli Türklerine verilen destek için teşekkür edildi. Daha sonra Rodop Rüzgarı Dergisi Yayın Yönetmeni İbrahim Baltalı ve Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet ile görüşmeler yapıldı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu heyetinde Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanının yanında Genel Başkan Yardımcılarından Basından Sorumlu Erol Ulu, Yurtdışı Teşkilatlanmadan Sorumlu Mükremin Duygun ve Yurtdışı Faaliyetlerden Sorumlu Nedim Dönmez yer aldı.