Türk Dünyasının Kanayan Yarası Hocalı Soykırımı Anıldı

Adana’nın en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Adana Kardeş Kültür Dernekleri Topluluğu tarafından düzenlenen Hocalı Soykırımını anma etkinliğinde,  Hocalı Soykırımının bir soykırım olarak tarihe geçmesi gereğine dikkat çekildi.

‘Tarihsel Süreçte Ermeni İşgali ve Hocalı Soykırımı’ konulu düzenlenen konferans da ise Hocalı’nın hala kanayan bir yara olduğu vurgulanarak, tarihsel sürecin yeni nesillere aktarılması gereğine dikkat çekildi.

Adana Kardeş Kültür Dernekleri Topluluğu; Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği önderliğinde Hocalı Soykırımını anmak üzere  dün Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda; tarihçi, yazar ve Giresun Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Tarihsel Süreçte Ermeni İşgali ve Hocalı Soykırımı’ konulu bir  konferans düzenledi.

HOCALI SOYKIRIMDIR’

Dünya Avşarlar Derneği Kurucu Başkanı Şeref Kocakaya sunumunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Yakup Bulut yaptı. 1992 yılında yaşanan Hocalı Soykırımının soğuk savaş sonrası yaşanan ilk soykırım olayı olduğunun altını çizen Bulut, “‘Bir gecede 613 Azerbaycan Türkü vahşice, işkencelerle öldürüldü. Bu katliam BM kararına göre de bir soykırım olarak ele alınmalıdır. Ben de, mesleğimin de gerektirdiği gibi Hocalı soykırımını gerçekleştirenlerin yargılanması için Azerbaycan Başsavcılığına başvurumu yapacağım” dedi.  

Adana Kardeş Kültür Dernekleri Topluluğu Dönem Başkanı ve Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Alper ise yaptığı konuşmasında, anma etkinliğinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

‘ERMENİ ZULMÜNÜ, ÇUKUROVALILAR İYİ BİLİR”

Hocalı Soykırımının insanlık tahinde kara bir leke olduğuna dikkat çeken Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek ise şunları kaydetti: “Ata yurdumuz Orta Asya’dan, ana yurdumuz Anadolu’ya göç ederken milyonlarca can kaybettik. Can vere vere egemen olmayı, devlet olmayı öğrendik. Bu süreçlerde düşmanlarımız hiç bitmedi. Ermenistan, Türkün bağrına sokulmuş bir hançer gibidir. Ermeni zulmünü Çukurovalılar iyi bilir. Dolayısıyla kimin kim olduğunu iyi bilelim, gelecek nesillere de aktaralım Kardeş Azerbaycan milletinin her zaman yanında olmalıyız. Türkün, Türk’ten başka dostu yoktur.”

‘GENÇLERİMİZ, GEÇMİŞİNİ ÖĞRENMELİ’

Hocalı Soykırımını anma etkinliğiyle ilgili bir açıklama yapan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun ise “Dünyada nerede bir kan akıyorsa o kanda bir Türklük;  nerede bir can veriliyorsa o canda bir Türklük var ne yazık ki. Tarihe ‘soykırım’  damgası ile geçmesi gereken bu Soykırımı unutmadık, unutturmayacağız. Gençlerimiz ve çocuklarımızın da bu katliamları öğrenerek, onlardan ders çıkarak ona göre tedbir almaları gerekir” şeklinde konuştu.

‘TARİHİNİ OKUMAYAN MİLLET, KÖKSÜZ BİR AĞAÇTIR’

Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Aygün Attar’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Tarihsel Süreçte Ermeni İşgali ve Hocalı Soykırımı’ konulu konferansa geçildi.  Hocalı Soykırımını ortaya çıkaran tarihsel süreç hakkında bilgi veren Attar, “Hocalı Soykırımı, Türk Dünyasının  hala kanayan bir yarasıdır. Tarihimizi bilmeden söz konusu insanlık dışı uygulamaları anlayamayız. Balkanlarda da evlad-ı fatihana aynı insanlık dışı uygulamalar yapıldı. Tarihini okumayan bir millet köksüz bir ağaçtır” şeklinde konuştu.

ETKİN KATILIM..

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Afrin ve Suriye’de şehit düşen askerlerimizin de anıldığı etkinliğe  İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adamhasan,  Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, Türk Ocakları Adana Şubesi Başkanı Hamdi Özdemir, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Temsilcisi Fatma Kiminsu,  Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Kasım Gül, Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Osman Beg, Ceyhan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Taymaz, Kars Iğdır Ardahan Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Turgay Kıyçak, Çukurova Oğuz Boyları Kültür ve Yardımlaşma Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Mehmet Demir  katıldı.