Yurdum insanının olağanüstü zekası Hurdacı Apo'nun Yanık Yağ Sobası

   Gözünü sevdiğimin yurdum insanı. Aslında zekası da, becerisi de belli.


 İmkan verilsin ya da verilmesin bak neler yapıyor.
  Adana Hurdacılar Çarşısı’nda ekmeğini hurdacılık yaparak sağlamakta olan Hurdacı Abdullah Kocaman, kocaman hurdalığı kendi icadı olan sobayla fırın gibi ısıtıyor.
 Abdullah Kocaman icadı olan  soba sayesinde yanık yağların da değerlendildiğini belirterek “ Bu soba sayesinde kış boyunca hem koca hurdalığı ısıtıyoruz hem de atık yağları değerlendierrek bir anlamda çevreyi korumuş oluyoruz” derken mucidi olduğu sobadan duyduğu hoşnutluk gözlerinden belli oluyor.
   Kocaman, talep ve destek olduğu taktirde bu sobayı seri imalat halinde üretebileceklerini de belirterek sobamızın malzemesi bol. Biz bu sobayı hurdaları kaynatarak yaptık. İstenildiği ayarda sıcaklık verme özelliğine sahip . Bir vana ile yakılacak yağın oranını siz ayarlıyorsunuz. Üstelik diğer sobalardan çok daha ekonomik. Sadece yanık yağlardan faydalanıyorsunuz.Tam kapasite yandığı zaman yanına 1, 5 metre bile yaklaşamıyorsunuz. O denli ısı veriyor. Bizim işimiz yarı açık havada oluyor. Kapalı yerde tam kapasite ile çalıştığı zaman sobanın neler yapabileceğini siz düşünün artık” diyerek icadının övüncünü yaşıyor.