TRT’de torpil çığrından çıktı: Bir yılda sınavsız 3 bin 149 kişi alındı!

Tasarruf başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle bin 774 kişiyi emekli eden,

169 kişiyi de İstihdam Fazlası Personel olarak farklı kurumlara gönderen TRT yönetimi, 2019 yılında sınavsız olarak 3 bin 149 kişiyi işe aldı.

Tecrübeli personelleri yüzde 30 ve yüzde 50 oranında verdiği teşviklerle emekliliğe zorlayan TRT yönetimi, yeni alınan personellerle birlikte toplamda 8 bin 452 kişiye ulaşarak TRT tarihinin personel rekorunu kırdı.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, KİT Alt Komisyonu toplantısında personele ilişkin yönelttiği soruya verilen yanıta ilişkin açıklamalarda bulundu. 2017 yılında 7 bin 133 personeli bulunan, 2018 yılında KHK ile bin 774 kişinin emekli edilmesiyle 5 bin 303 personele düşen TRT’de 2019 yılında 3 bin 149 kişinin sınavsız olarak işe alındığını kaydeden Atila Sertel, şunları söyledi:

'DENEYİMLİ İSİMLER GÖNDERİLDİ'

“Yılların deneyimli isimlerini dayatma ve teşviklerle emekliliğe zorladılar. O dönem sendikalar başta olmak üzere bu duruma karşı çıkanlara da ‘tasarruf edeceğiz’ şeklinde açıklamalarda bulundular. Tecrübeli isimlere ‘ya teşvik alır emekli olursun, ya da haritadan yer beğen’ şeklinde yaklaşımların olduğunu biliyoruz. Emekli olmamak için direnleri ve kendilerine göre muhalif gördükleri isimlerin birçoğunu da İstihdam Fazlası Personel ilan ederek farklı kurumlara gönderdiler. Bütün bunlardan sonra gönderdikleri personelin neredeyse iki katı kadar yeni personel aldılar. Bir taraftan tecrübeli isimlere yol verildi diğer taraftan teşvik için kurumun kasasından fazla para çıktı. Bunun neresi tasarruf? Hani istihdam fazlası personel vardı? Bu olsa olsa kendi adamlarına yer açmak için yapılmış bir uygulamadır."

İletişim fakültelerinden mezun olan binlerce gencin işsiz olduğu bir ortamda yeni alınan personelin sınavsız ve liyakatsız olarak işe alınmasını da eleştiren Sertel, 3 bin 149 kişinin hangi kriterlere göre alındığının açıklanması gerektiğini söyledi. 

kaynak: SoL.org

Pin It